Projekt proimigracyjnej Fundacji Ocalenie umożliwia grupie obcokrajowców odbycie stażu w sklepie IKEA, nie daje im jednak późniejszej gwarancji zatrudnienia.

W marcu grupa 10 uchodźców, kobiet i mężczyzn, rozpocznie pełnopłatne staże w sklepie sieci IKEA na warszawskim Targówku. Odbędzie się to w ramach współpracy firmy z Fundacją Ocalenie, która zajmuje się wspieraniem migrantów i uchodźców. W ostatnim czasie dotyczy to osób, które przedostają się przez granicę polsko-białoruską.

„10 osób z doświadczeniem uchodźczym rozpocznie w marcu pełnopłatne staże w sklepie IKEA na Targówku. Fundacja Ocalenie będzie wspierać stażystów i stażystki w nauce polskiego oraz w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości” – ogłosiła Fundacja Ocalenie.

 

Podczas trwających 6 miesięcy staży, obcokrajowcy otrzymają pełen pakiet świadczeń pracowniczych oferowanych przez IKEA. Ponadto, będą mogli korzystać ze wsparcia Fundacji Ocalenie w zakresie nauki języka polskiego, porad psychologicznych, prawnych oraz „pomocy ze strony mentorów i mentorek kulturowych pracujących na co dzień w warszawskim Centrum Pomocy Cudzoziemcom”.

„(…) osoby z doświadczeniem uchodźczym, które mieszkają w Polsce, mają różne talenty, wiedzę i doświadczenie oraz przede wszystkim motywację do znalezienia zatrudnienia. Często potrzebują jedynie wsparcia w wejściu na rynek pracy i znalezieniu na nim swojego miejsca” – przekonują przedstawiciele fundacji.

Cudzoziemcy zostaną zatrudnieni na staż w ramach umowy o pracę, z wynagrodzeniem w wysokości około 2646 zł brutto, tj. za trzy czwarte etatu. Dokładna kwota zależna jest od liczby godzin przepracowanych w miesiącu. Do podjęcia stażu wymagana jest znajomość języka polskiego na poziomie komunikatywnym lub średnio zaawansowanym, w zależności od działu.

Oficjalnie, celem projektu jest „podniesienie kompetencji zawodowych i językowych osób z doświadczeniem uchodźczym oraz zwiększenie ich szans do podjęcia stałej pracy w IKEA Retail Sp. z o.o. lub u innych pracodawców”. Założono, że dzięki znalezieniu pracy, wsparcie otrzymają rodziny zatrudnionych obcokrajowców oraz „lokalna gospodarka”. Ma to także pomóc im zintegrować się ze społeczeństwem.

Z komunikatu wynika jednak, że odbycie stażu nie gwarantuje migrantom i uchodźcom dalszego zatrudnienia w IKEA. Osoby te zostaną później zaproszone do „aplikowania na istniejące miejsca pracy poprzez procedurę standardowej rekrutacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Fundacja Ocalenie szkoli również liderów, liderki i “Buddies” (kumpli), czyli osoby pracujące w  IKEA Targówek, które będą bezpośrednio zaangażowane w realizację programu stażowego w tym sklepie” – czytamy na stronie tej fundacji.

Czytaj także: Migranci masowo uciekają spod opieki aktywistów

Zobacz: 24 dni urlopu dla pracowników IKEI w Holandii, którzy zmienili płeć

ocalenie.org.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz