Federacja Holenderskich Związków Zawodowych poinformowała, że pracownicy sklepów IKEA, którzy chcą zmienić płeć otrzymają w sumie dodatkowe 24 dni urlopu na „leczenie medyczne i niemedyczne”.

Jak donosi w czwartek portal De Gelderlander, Federacja Holenderskich Związków Zawodowych (FNV) poinformowała, że pracownicy sklepów IKEA, którzy chcą zmienić płeć otrzymają w sumie dodatkowe 24 dni urlopu na „leczenie medyczne i niemedyczne”.

FNV zapewnia, że pracownicy będą wtedy otrzymywać wynagrodzenie i nie będą musieli zgłaszać choroby ani brać specjalnego urlopu.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według dyrektor FNV, Daniëlle Wiek, niektórzy pracownicy IKEA prosili już wcześniej o urlop na zmianę płci. Związek zawodowy chce, aby miejsca pracy stały się bardzie „inkluzywne”. „Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że relacja damsko-męska jest daleka od pełnej. Szkoda, że ​​wciąż w ten sposób wykluczamy wiele osób” – twierdzi Wiek.

Pracownicy mają również możliwość przedłużenia umowy i przepracowania większej liczby godzin. „Obciążenie pracą w IKEA jest ogromne. Pracownicy dosłownie wyrywają sobie nogi. Konsekwencje pandemii i ogromna liczba nieobsadzonych wakatów zbierają swoje żniwo”, mówi Wiek.

Nowy układ, co do którego osiągnięto porozumienie, obowiązuje od 1 października br. do 31 sierpnia przyszłego roku. Członkowie FNV nadal mogą głosować nad wynikiem negocjacji. Według FNV, IKEA w Holandii zatrudnia około sześciu tysięcy osób w domach towarowych i obsłudze klienta.

Zobacz też: Według 70% Holendrów restrykcje wprowadzone w związku z pandemią są nielogiczne

Polska Agencja Prasowa zwraca uwagę, że w 2018 roku gmina Amsterdam zdecydowała, że urzędnicy, którzy chcą zmienić płeć, mogą skorzystać z płatnego urlopu. Jak wówczas uzasadniano, „gmina chce być wzorem do naśladowania dla innych”.

Zobacz też: IKEA w Polsce zwolniła sprzedawcę za cytowanie Biblii przy argumentowaniu sprzeciwu wobec promowania LGBT 

Czytaj: Jest akt oskarżenia w sprawie zwolnienia pracownika IKEI za cytowanie Biblii

Kresy.pl/De Gelderlander/PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz