Według portalu Hellenic Shipping News dostawa ropy dla PKN Orlen zostanie załadowana 24-25 listopada w irańskim porcie na wyspie Kharg.

Jest to kolejna dostawa irańskiej ropy. Kraj ten po podpisaniu porozumienia atomowego, zdejmującego embargo na eksport ropy naftowej stara się wejść na europejskie rynki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1753 PLN    (7.96%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

PKN Orlen kupując ropę naftową w Iranie próbuje zmniejszyć swoją zależność od tzw. kwaśnej ropy, – takiej o podwyższonej zawartości siarki, pochodzącej głównie z Rosji. Polskie rafinerie chcą w ten sposób uniezależnić się od rosyjskiej ropy typu Urals. Z tego powodu surowiec z Bliskiego Wschodu, w tym Iranu staje się dla nich coraz bardziej atrakcyjny.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowy zysk Orlenu po trzech kwartałach 2017 roku

Pierwsza dostawa irańskiej ropy naftowej przypłynęła do Polski na początku 2017 roku na pokładzie tankowca Vilamoura. Zamówiony nowy ładunek surowca zostanie przywieziony w zbiornikach statku typu Suezmax – Delta Poseidon.

Według informacji podanej przez agencję Platts, wraz ze zmniejszonymi dostawami kurdyjskiej ropy do Europy z powodu konfliktu pomiędzy regionalnym rządem Kurdystanu a Irakiem, rośnie zapotrzebowanie na kwaśną ropę z Bliskiego Wschodu w Europie.

PKN Orlen od pewnego czasu próbuje zdywersyfikować portfel dostawców ropy. Oprócz Iranu polski koncern naftowy sprowadza surowiec z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii czy Norwegii.

Kresy.pl / monet.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz