Według portalu Hellenic Shipping News dostawa ropy dla PKN Orlen zostanie załadowana 24-25 listopada w irańskim porcie na wyspie Kharg.

Jest to kolejna dostawa irańskiej ropy. Kraj ten po podpisaniu porozumienia atomowego, zdejmującego embargo na eksport ropy naftowej stara się wejść na europejskie rynki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

PKN Orlen kupując ropę naftową w Iranie próbuje zmniejszyć swoją zależność od tzw. kwaśnej ropy, – takiej o podwyższonej zawartości siarki, pochodzącej głównie z Rosji. Polskie rafinerie chcą w ten sposób uniezależnić się od rosyjskiej ropy typu Urals. Z tego powodu surowiec z Bliskiego Wschodu, w tym Iranu staje się dla nich coraz bardziej atrakcyjny.

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowy zysk Orlenu po trzech kwartałach 2017 roku

Pierwsza dostawa irańskiej ropy naftowej przypłynęła do Polski na początku 2017 roku na pokładzie tankowca Vilamoura. Zamówiony nowy ładunek surowca zostanie przywieziony w zbiornikach statku typu Suezmax – Delta Poseidon.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według informacji podanej przez agencję Platts, wraz ze zmniejszonymi dostawami kurdyjskiej ropy do Europy z powodu konfliktu pomiędzy regionalnym rządem Kurdystanu a Irakiem, rośnie zapotrzebowanie na kwaśną ropę z Bliskiego Wschodu w Europie.

PKN Orlen od pewnego czasu próbuje zdywersyfikować portfel dostawców ropy. Oprócz Iranu polski koncern naftowy sprowadza surowiec z Iraku, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Nigerii czy Norwegii.

Kresy.pl / monet.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz