Opole: Koalicja Obywatelska i Mniejszość Niemiecka za dalszym zakłamywaniem historii Powstań Śląskich

Opolskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Polski Śląsk złożyło wniosek o uchylenie skandalicznej uchwały opolskiego sejmiku, zakłamującej historię i zrównującej powstańców śląskich z członkami niemieckich bojówek. Za sprawą Koalicji Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej wniosek został oddalony.

Do Sejmiku Województwa Opolskiego wpłynął wniosek o uchylenie przyjętej w kwietniu br. rezolucji w sprawie obchodów 100. rocznicy Powstań Śląskich. Jak pisaliśmy, treść tej skandalicznej rezolucji, rzekomo mającej upamiętniać Powstania Śląskie, w rzeczywistości w kuriozalny sposób zrównuje obie strony konfliktu, przyznając zarówno powstańcom, jak i zbrodniarzom z niemieckich freikorpsów i szowinistycznej organizacji Selbschutz Oberschlesien, takie samo prawo do upamiętnienia.

Czytaj więcej: Skandaliczna uchwała opolskiego sejmiku: powstańców śląskich zrównano z członkami niemieckich bojówek

Wniosek o uchylenie rezolucji, przyjętej głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, PSL i Mniejszości Niemieckiej, złożyło Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Polski Śląsk, zrzeszające m.in. potomków powstańców śląskich. „Walka Ślązaka przeciwko Ślązakowi podczas Powstań Śląskich to oczywiste przekłamanie”- czytamy w treści uzasadnienia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jednak wniosek „Polskiego Śląska” został oddalony, co uzasadniano m.in. powołaniem się na „przedstawicieli mieszkańców” woj. opolskiego, którzy w związku z jubileuszem „pragnęli dać temu wyraz poprzez podjęcie odpowiedniej do okoliczności uchwały”.

– Można oczywiście dyskutować, czy komuś się takie czy inne zdanie w tej rezolucji podoba. Niemniej jednak, podlegało to szerokim opiniom, łącznie z zapoznaniem się z opiniami i najnowszymi badaniami historyków i specjalistów w tym temacie. Ja z tym nie dyskutuję – powiedział w rozmowie z TVP Opole Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku opolskiego, a zarazem działacz mniejszości niemieckiej i szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, najważniejszej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce.

Czytaj także: Mniejszość niemiecka w Polsce chce więcej lekcji niemieckiego

„Wniosek został oddalony – tak rządzące regionem Koalicja Obywatelska i Mniejszość Niemiecka traktują obywatelskie inicjatywy swoich wyborców” – komentują sprawę w sieci przedstawiciele Koalicji Polski Śląsk. Przypominają, że „wspomniana uchwała traktuje nasze powstania jako wojnę domową, a na równi z powstańcami śląskimi, upamiętnia bojówkarzy z niemieckich formacji nacjonalistycznych, którzy z nimi walczyli, dokonując przy okazji licznych zbrodni na Ślązakach”. Zaznaczono też, iż to nie pierwszy przypadek , kiedy KO wspiera niemiecki rewizjonizm historyczny.

Grzegorz Flerianowicz, który w Koalicji Polski Śląsk reprezentuje stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole powiedział TVP, że przez skandaliczną rezolucję sejmiku opolskiego powstaje problem, czyją pamięć poprzez instytucje mamy czcić:

– Czy mamy (…) czcić tych Polaków, którzy ginęli i walczyli za Polskę i o to, żeby Ślązacy mogli żyć i mieszkać w Polsce, czy będziemy również tych, którzy walczyli przeciw temu; za tym, aby Śląsk i Ślązacy byli pod panowaniem niemieckim i byli poddawani dalszej, państwowej germanizacji?

Czytaj także: #ŚląskaPamięćPL – nowa kampania społeczna przeciw zakłamywaniu historii Śląska

TSK Polski Śląsk nie wyklucza, że skieruje sprawę do Sądu Administracyjnego.

Przypadek sejmiku woj. opolskiego nie jest pierwszym tego rodzaju. Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 roku, radni Sejmiku Śląskiego przyjęli rewizjonistyczną rezolucję ws. 95 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – zgodnie z narracją ślązakowską, w tym RAŚ, zrównano w niej bowiem powstańców śląskich z niemieckimi bojówkarzami z Selbstschutz Oberschlesien oraz Freikorps Oberland.

Przeczytaj więcej na temat ślązakowców i idei ślązakowskiej: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

opole.tvp.pl / facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz