Rewizjonistyczna uchwała Sejmiku Śląskiego ws. 95. rocznicy III powstania śląskiego

Zdaniem byłego wicewojewody śląskiego Piotra Spyry, uchwała jest „rewizjonistyczna w treści” – zgodnie z narracją ślązakowską, w tym RAŚ zrównuje bowiem powstańców śląskich z niemieckimi bojówkarzami z Selbstschutz Oberschlesien oraz Freikorps Oberland.

18 kwietnia radni Sejmiku Śląskiego przyjęli rezolucję ws. 95 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Okazuje się jednak, że jej treść wzbudza uzasadnione kontrowersje.

„W 95. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego sejmik województwa śląskiego pragnie upamiętnić burzliwy okres walk o przynależność państwową Górnego Śląska i ich uczestników. W latach 1919-1921 starły się różne wizje przyszłości regionu[podkr. Kresy.pl].Poświęceniu polskich działaczy plebiscytowych i powstańców z Wojciechem Korfantym na czele odrodzona Rzeczpospolita Polska zawdzięczała uzyskanie większej części górnośląskiego okręgu przemysłowego”– napisano w tekście uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zdaniem byłego wicewojewody śląskiego Piotra Spyry, uchwała ta jest „nijaka w formie i rewizjonistyczna w treści”.

„Z uchwały wynika, że wszystkim “uczestnikom” tego “burzliwego” okresu należy się pamięć i szacunek. Skoro wszystkim to również bandytom z Selbstschutz Oberschlesien [m.in. także Freikorps Oberland – red.]. Niemieccy bojówkarze z tej formacji zostali tu potraktowani na równi z powstańcami”– zaznacza polityk. Dodaje, że nie traktuje ona powstania „jako ruchu wyzwoleńczego Górnoślązaków spod niemieckiego panowania (a tym w istocie były powstania i dlatego chcemy je upamiętniać)”. Zwraca uwagę, że według radnych powstanie było “zaledwie jedną z wielu, “różnych wizji przyszłości regionu””.

Spyra przypomniał treść analogicznej uchwały sejmiku sprzed 5 lat:

„Sejmik Województwa Śląskiego składa hołd Powstańcom Śląskim z Wojciechem Korfantym na czele, którzy w dniach od 2 maja do 5 lipca 1921 roku walczyli o polskość Górnego Śląska, a ich wytrwałość i męstwo doprowadziło do zjednoczenia z państwem polskim. Niech pamięć o bohaterskich czynach Powstańców Śląskich będzie godnie uczczona przez mieszkańców Województwa Śląskiego”.

„Porównanie obu tekstów dobrze pokazuje, jakie postępy uczynił przez ostanie 5 lat rewizjonizm historyczny na modłę RAŚ-u”– skomentował Spyra. Zamieścił również na Facebooku komentarz ilustracyjny do działań radnych:

Uchwałę skrytykował także historyk, dr Andrzej Krzystyniak:

Trzeba być albo bezwolnym ignorantem albo człowiekiem o wyjątkowo złej woli, by poprzeć tego typu uchwałę.Czy w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej też będziemy upamiętniać: “burzliwy okres walk o przyszłość narodu polskiego, gdzie starły się różne wizje jego przyszłości” ? Oraz oddamy cześć wszystkim uczestnikom walk ?”

Sama treść jest jednak zgodna z tezami głoszymi przez ślązakowców, według których w latach 1919-1921 nie miano do czynienia z powstaniami śląskimi, ale z tzw. “śląską wojną domową” lub “wojną domową na Górnym Śląsku”.

Przeczytaj więcej na temat ślązakowców i idei ślązakowskiej:

Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

Facebook.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Jest jeszcze jeden argument, jaki przemawia za tym, że nie należy stawiać strony niemieckiej i polskiej na równi, jeśli idzie o historię Śląska (całego, zarówno Górnego, jak i Dolnego). To historycznie polskie obszary, to ojcowizna piastów i kolebka wielu rodów piastowskich. Warto myśleć, warto zapoznać się z historią, tak by mieć wiedzę. Ta rada szczególnie kierowana do radnych Sejmiku Śląskiego, wszelkiej maści pożytecznych idiotów. A zdrajcom (tj. świadomym swoich czynów i decyzji) życzę, by karma do nich wróciła, za to, co czynią.