Powstańcy śląscy walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a nie o własne autonomiczne państewko – mówił w homilii podczas Mszy św. 3 maja metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W czwartek obchodzono nie tylko Święto Konstytucji 3 Maja, ale także rocznicę wybuchu III powstania śląskiego i święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Podczas Mszy św. za Ojczyznę w katowickiej archikatedrze 3 maja, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odniósł się w swojej homilii również do 97. rocznicy wybuchu 3. powstania śląskiego. Przypomniał, że droga mieszkańców „naszej małej ojczyzny do macierzy była inna i dłuższa o cztery lata niż rodaków żyjących w zaborach: austriackim i rosyjskim”.Abp Skworc zaznaczył, że powstanie to było dokonaniem aktu założycielskiego II Rzeczpospolitej:

– W 1922 roku przy entuzjazmie mieszkańców Górnego Śląska wojsko polskie weszło na Górny Śląsk. 3 powstanie śląskie pozwoliło na uregulowanie południowo-zachodnich granic Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Metropolita katowicki dodał, że w kontekście toczących się debat i prób nowej interpretacji historii należy podkreślić, że „powstańcy śląscy walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a nie o własne autonomiczne państewko”. Dlatego w 100. rocznicę odzyskania niepodległości „nie wolno zapominać o powstaniach śląskich, zwłaszcza o trzecim, zwycięskim”. Abp Skworc zaznaczył przy tym, ze „status autonomiczny woj. śląskiego był ważną kartą przetargową w kampanii plebiscytowej”.

Przeczytaj: Śląski historyk o kpinach szefa RAŚ z Powstań Śląskich: To był nasz triumf, a ich klęska

Czytaj także: Rewizjonistyczna uchwała Sejmiku Śląskiego ws. 95. rocznicy III powstania śląskiego

Arcybiskup zwrócił też w homilii uwagę, że bez Górnego Śląska w latach 20. XX wieku znacznie trudniejsza byłaby stabilizacja państwa polskiego. Powiedział, ze pozytywną rolę odegrała tu śląska autonomia, która umożliwiła regionowi rozwój gospodarczy i stworzyła „dogodne warunki dla pielęgnowania regionalnej kultury i tożsamości”.

Abp Skworc przywołał ponadto tragiczne wydarzenia II wojny światowej i dwa totalitaryzmy: hitleryzm i stalinizm. Wspomniał żołnierzy i policjantów z Górnego Śląska, którzy za akcję oporu i pomocy ginęli w Katyniu czy w Miednoje. Przypomniał też zgilotynowanego w Katowicach sługę Bożego, ks. Jana Machę. Mówił też o wywiezieniu do pracy przymusowej w ZSRR w lutym 1945 r. ok. 50. tysięcy mieszkańców Górnego Śląska, głównie górników – połowa z nich nigdy nie wróciła:

– W taki sposób mieszkańcy Górnego Śląska złożyli daninę krwi jak wcześniej, bo od 17 września 1939 r. składali ją mieszkańcy wschodnich rubieży Rzeczypospolitej.

Gosc.pl / dziennikzachodni.pl / Kresy.pl

Abp Skworc: Powstańcy śląscy walczyli o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a nie o własne autonomiczne państewko
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • lp :

   @Gaetano Raś to V kolumna BND. Celem strategicznym niemieckiej polityki jest odzyskanie strat tego co im Jałta i Poczdam zabrały i w zasadzie jest to zrozumiałe. Wszak na Wrocław czy Szczecin patrzą tak jak my na Lwów czy Wilno.

   • jwu :

    @lp Czy tylko Niemcy tego chcą ? Posłuchaj co wygadują przedstawiciele obecnej władzy w Polsce ? Którzy chcą wymazać lata 1945-1989 z historii Polski ,a co się z tym wiąże, podważają ustalenia Teheranu i Jałty.Zastanawiam się, czy jest to skutkiem, braku podstawowej wiedzy historycznej ,czy ktoś steruje z zewnątrz ?

    • lp :

     @jwu Moim zdaniem to co wygadują „nasi” na temat nieistnienia legalnego państwa polskiego to raczej wyraz ich głupoty niż celowego działania chociaż przyznaję rację, nigdy nic nie wiadomo. Polska „zlepiona” w taki czy inny sposób z ukrainą i rządzona przez Żydów byłaby zmaterializowaniem idei Judeopolonii.