Niemcy i ich sojusznicy są gotowi podjąć „wszelkie niezbędne kroki”, jeśli Rosja „napadnie” na Ukrainę, powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie opublikowanym przez Washington Post w niedzielę, zapytany o to czy niemiecki rząd może wstrzymać proces otwierania Nord Stream 2.

W wywiadzie opublikowanym przez Washington Post w niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapytany o to czy niemiecki rząd może wstrzymać proces otwierania Nord Stream 2 odpowiedział, że Niemcy i ich sojusznicy są gotowi podjąć „wszelkie niezbędne kroki”, jeśli Rosja „napadnie” na Ukrainę. „Jesteśmy gotowi podjąć wraz z naszymi sojusznikami wszystkie niezbędne kroki” – powiedział. „Mamy bardzo jasne porozumienie z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie tranzytu gazu i suwerenności energetycznej w Europie”.

„Uzgodniliśmy już również, że będziemy wspierać Ukrainę” – powiedział Scholz. „Ponadto jest absolutnie jasne, że w takiej sytuacji wszystkie opcje są na stole”.

„Nie będę wdawał się w żadne konkrety, ale nasza odpowiedź będzie jednolita i zdecydowana” – powiedział kanclerz. „Bardzo ciężko pracujemy z naszymi sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej, aby wyjaśnić, co możemy zrobić w konkretnej sytuacji” – powiedział Scholz.

„Jest to również kluczowe dla przekazania silnego komunikatu, że będzie to bardzo kosztowne — nie mogą przejść do komputera i policzyć, czy będzie za drogie, czy nie” – powiedział.

„Z drugiej strony bardzo ciężko pracujemy, aby wykorzystać wszystkie kanały rozmów, które mamy teraz: rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, Radą NATO-Rosja, OBWE i oczywiście jest to również format normandzki” – powiedział kanclerz.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział, że „w niedalekiej przyszłości” pojedzie do Moskwy na rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W środę podczas wywiadu na antenie niemieckiej stacji ZDF, kanclerz Niemiec Olad Scholz powiedział, że planuje w niedalekiej przyszłości spotkać się w Moskwie z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. „Niedługo porozmawiam [z Putinem – red.] w Moskwie, omawiając konieczne kwestie. Potrzebna jest dobrze skoordynowana polityka wobec Unii Europejskiej i NATO” – powiedział szef niemieckiego rządu. Dodał, że jego spotkanie z Putinem „jest zaplanowane” i „odbędzie się w niedalekiej przyszłości”. Nie podał jednak żadnej konkretnej daty.

Jak poinformowaliśmy, w formacie Trójkąta Weimarskiego Prezydent Andrzej Duda spotka się we wtorek w Berlinie z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Rozmowa będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej – przekazał Szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Paweł Szrot poinformował, że tematem rozmowy przywódców będą sprawy bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jak zaznaczył, do spotkania dojdzie we wtorek późnym popołudniem lub wieczorem w Berlinie. W środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch zapowiadał, że tematem rozmowy będzie Ukraina.

“Zarówno Francja, Niemcy jak i Polska podejmują różnego typu działania (dot. sytuacji na Ukrainie). (…) Każdy z tych krajów ma swoje kontakty i warto, aby przywódcy trzech wielkich państw europejskich tymi kontaktami się wymienili. Myślę, że to też byłaby okazja dla Prezydenta Dudy do zreferowania swoich rozmów w Pekinie” – powiedział wówczas Jakub Kumoch. Szef BPM podkreślał też, że jest wola ze strony wszystkich trzech państw, aby się spotkać po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule Trójkąta Weimarskiego.

Kresy.pl/Washington Post

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply