Zakończył się intensywny tydzień szkolenia na morzu sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – poinformowało Dowództwo Generalne w piątek. Manewry odbywały się na wodach Zatoki Pomorskiej.

Załogi okrętów zrealizowały m.in. strzelania artyleryjskie, strzelania ładunków wydłużonych dużych, zadania minowe i przeciwminowe, operacje transportowe, desantowe, a także szkolenie z uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu – informują Siły Zbrojne RP.

Zobacz także: Leonardo i PZL-Świdnik proponują swoje śmigłowce dla Marynarki Wojennej RP

W komunikacie podkreślono, że od poniedziałku, 19 kwietnia, na wodach Zatoki Pomorskiej operowała okrętowa grupa taktyczna 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo – Minowych, a także okręty i pomocnicze jednostki pływające z 12. Dywizjonu Trałowców. Załogi okrętów doskonaliły swoje umiejętności w działaniach wynikających z przeznaczenia pojedynczego okrętu, a także procedury współdziałania okrętów w ramach okrętowych grup taktycznych. W ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Czytaj także: Fregaty PPA – włoska propozycja dla Polski

„Podczas szkolenia wykonano szereg strzelań artyleryjskich z użyciem armat okrętowych prowadzonych do celów nawodnych oraz  powietrznych. Zrealizowane zostały m.in. zadania minowe – załadunek i stawianie min morskich oraz poszukiwanie min przy użyciu trałów i stacji hydrolokacyjnych, operacje załadunku techniki wojskowej i żołnierzy, a także obrona przed bronią masowego rażenia. Wykonano także strzelania ładunkami wydłużonymi z okrętowych wyrzutni WŁWD, które zapewniają okrętom transportowo – minowym możliwość wykonania przejścia, sposobem wybuchowym, w ewentualnej zagrodzie minowej postawionej w miejscu desantowania na nieprzygotowanym brzegu. Oprócz zadań bojowych przećwiczone zostały procedury ratowania życia na morzu. Jednym z epizodów szkolenia było przeprowadzenie akcji ratowniczej, między innymi podejmowanie rannego z pokładu okrętu, przy współudziale śmigłowca poszukiwawczo – ratowniczego W3-WARM Anakonda z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojenne” – informują Siły Zbrojne RP.

Zobacz także: Włosi mają ofertę dla Sił Zbrojnych RP i polskiego przemysłu. Chodzi o śmigłowce uderzeniowe i wielozadaniowe

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wojsko podkreśla, że manewry tego typu umożliwiają siłom 8. Flotylli Obrony Wybrzeża doskonalenie wyszkolenia w działaniach zabezpieczających interesy państwa na morzu.

Zobacz także: Świnoujście: Na okręty desantowe załadowano Rosomaki [+FOTO]

wojsko-polskie.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz