Ofiary śmiertelne po protestach w Nigerii

Przeciwnicy władz twierdzą, że wysłani na ulice Lagos żołnierze oddali strzały wprost do tłumu protestujących.

W Nigerii trzeci tydzień trwają protesty przeciw obecnymu obozowi rządzącemu. Zaczęły się one od żądań rozwiązania specjalnej jednostki policji SARS oskarżanej przez niektórych obywateli o wymuszenia, tortury i zabójstwa. Jednak ruch protestacyjny zdążył już przyjąć szerszą agendę polityczną i kontynuuje manifestacje. O kolejnej fali wystąpień ulicznych w największym mieście Nigerii i Afryki – Lagos pisaliśmy we wtorek.

Jak podają środki masowego przekazu we wtorek na skutek interwencji wojska doszło do ofiar śmiertelnych. Według BBC strzały w stronę protestujących w dzielnicy Lekki oddali osobnicy w cywilnych ubraniach. Natomiast Al Jazeera przytoczyła reakcję świadka zdarzenia – 28-latniego Agbooli Fabiyi. „Nigdy nie myśleliśmy, że zaczną do nas strzelać, ponieważ zachowywaliśmy się pokojowo i nie mieliśmy broni” – stwierdził zacytowany przez katarską telewizję uczestnik protestów. Powiedział on, że żołnierze początkowo oddali strzały w powietrze, ale następnie mierzyli już wprost w tłum.

Al Jazeera powołuje się na inne relacje o strzelaninie jakie miały pojawić się na portalach społecznościowych oraz innych środkach masowego przekazu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Amnesty Interantional twierdzi, że w czasie wtorkowych protestów w Lagos zginęło co najmniej 12 osób, zarówno w dzielnicy Lekki jak i Alausa. Miejscowe władze inaczej przedstawiają przebieg wydarzeń. Zwierzchnik władz regionalnych w Lagos Babajide Sanwo-Olu twierdzi, że wtorkowe protesty i interwencja sił bezpieczeństwa pociągnęły za sobą tylko jedną ofiarę śmiertelną. Sanwo-Olu mówił o obecności żołnierzy w dzielnicy Lekki, czemu z kolei zaprzeczyło dowództwo nigeryjskiej armii.

Jak podaje Al Jazeera w środę w Lagos nadal dochodziło do wystąpień społecznych. Zaktywizowały się także grupy kryminalne. W mieście słychać było strzały.

aljazeera.com/bbc.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz