Święto nauczycieli Polacy zwykli obchodzić 14 września. W tradycję narodową wpisali się także nasi rodacy z Wołkowyska.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej na Grodzieńszczyźnie mają specyficzny przebieg, bowiem po 1939 r. poświęcanie się polskiej oświacie niosło ze sobą nierzadko najwyższą cenę. Dlatego też miejscowi działacze Związku Polaków na Białorusi zebrali się na wołkowyski cmentarzu katolickim gdzie zapalili znicze i zmówili modlitwę nad grobami miejscowych polskich nauczycieli i inteligentów pomorodwanych przez Niemców 15 czerwca 1943 r.

Miejscowi Polacy uczcili także postać zasłużoną dla najnowszego etpu historii polskiej oświaty w Wołkowysku – Śp. Alinę Jurewicz. Pani Jurewicz była wicedyrektorem miejscowej szkoły publicznej z polskim językiem nauczania (jednej z dwóch na Białorusi, obok grodzieńskiej). W czasie swojej pracy nasycała pracę pedagoczną poszanowaniem dla polskich tradycji i wartości narodowych. Odeszła w 2009 r. po ciężkiej chorobie.

“Niewinni ludzie podczas wojny polegli za naszą wolność, a śp. Alinę Jurewicz postrzegamy, jako kontynuatorkę sprawy, której nie dokończyli zabici przez nazistów polscy nauczyciele. Naszym obowiązkiem jest czcić ich pamięć, dbać o miejsca ich wiecznego spoczynku i przekazywać pamięć o nich oraz wartościach, którym hołdowali, młodemu pokoleniu” – mówiła portalowi znadniemna.pl prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku Maria Tiszkowska

znadniemna.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply