W Nowy Rok granicę Polski i Białorusi próbowało nielegalnie przekroczyć 28 osób. Polskie patrole były oślepiane laserami przez służby białoruskie.

Jak poinformowała Straż Graniczna, pierwszego stycznia granicę Polski i Białorusi próbowało nielegalnie przekroczyć 28 osób. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Lipsku grupa 12 obywateli Iraku próbowała przedostać się na terytorium Polski. Polskie patrole były oślepiane przez służby białoruskie laserami.

W ostatni dzień 2021 roku 44 osoby próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Wykryto także uszkodzoną concentrinę.

W czwartek 30 grudnia granicę Polski i Białorusi próbowały nielegalnie przekroczyć 23 osoby. Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Narewce i Białowieży stwierdzono uszkodzenia concertiny.

Na odcinku placówki SG w Czeremsze, grupa 14 cudzoziemców próbowała nielegalnie przedostać się na terytorium Polski.

W środę granicę Polski i Białorusi próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby. Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze służby białoruskie uszkadzały concertinę oraz oślepiały polskie patrole laserami. Grupa 10 cudzoziemców próbowała przekroczyć gr. używając kładki.

„Żołnierze białoruscy uszkadzali graniczną infrastrukturę, choć polscy funkcjonariusze wielokrotnie wzywali ich do zaniechania” – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. „W Mielniku migranci próbowali przerzucać „kładkę” przez zaporę z concertiny. Po interwencji polskich funkcjonariuszy, wycofali się” – poinformowała rzeczniczka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypominamy, że 28.12 na gr. polsko-białoruskiej nie stwierdzono żadnej próby nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Narewce i Czeremsze grupy liczące nawet 30 osób podchodziły pod linię granicy, ale na widok polskich patroli wycofywały się – napisano w środowym komunikacie Straży Granicznej.

We wtorek Straż Graniczna informowała, że grupa 24 nielegalnych imigrantów siłowo forsowała granicę. Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. W poniedziałek polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć nielegalnie 68 cudzoziemców.

Zobacz także: Ukraińcy dominują wśród „kurierów” nielegalnych imigrantów w Polsce

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy został sztucznie wywołany przez białoruskie władze.

Według Straży Granicznej w tym roku najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowano w październiku – 17,5 tysiąca. Drugim w kolejności miesiącem pod tym względem był listopad (8,9 tys.), po nim wrzesień (7,7 tys.) i sierpień (3,5 tys.). W grudniu liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła do 1,4 tys. W sumie w bieżącym roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego dostania się z Białorusi do Polski.

Europol poinformował w ubiegły poniedziałek, że w wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji namierzono 455 kont w mediach społecznościowych ułatwiających nielegalną migrację z Białorusi do Unii Europejskiej.

Zobacz także: Mur na granicy z Ukrainą? Jarosław Kaczyński nie wyklucza takiej możliwości

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz