Jak poinformowała Straż Graniczna, w środę na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze służby białoruskie uszkadzały concertinę oraz oślepiały polskie patrole laserami.

Jak poinformowała Straż Graniczna, w środę granicę Polski i Białorusi próbowały nielegalnie przekroczyć 22 osoby. Na odcinku ochranianym przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze służby białoruskie uszkadzały concertinę oraz oślepiały polskie patrole laserami. Grupa 10 cudzoziemców próbowała przekroczyć gr. używając kładki.

“Żołnierze białoruscy uszkadzali graniczną infrastrukturę, choć polscy funkcjonariusze wielokrotnie wzywali ich do zaniechania” – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. “W Mielniku migranci próbowali przerzucać “kładkę” przez zaporę z concertiny. Po interwencji polskich funkcjonariuszy, wycofali się” – poinformowała rzeczniczka.

Watro przypomnieć, że Biuro Praw Podstawowych (FRO) agencji Frontex, które przeprowadziło wizytę monitorującą sytuację na granicy litewsko-białoruskiej w związku z kryzysem migracyjnym, przedstawiło w tym tygodniu swój raport. Według serwisu Delfi, skrytykowano w nim stosowaną prze litewskie służby taktykę tzw. push-back.

FRO twierdzi, że zdobyło dowody na kolektywne wydalanie nielegalnych migrantów przez litewski służby ochrony granicy. Według biura agencji, praktyka ta jest sprzeczna w prawem międzynarodowym i Europejską Konwencją Praw Człowieka. Ponadto, zdaniem urzędników, obecny system stosowany przez Litwinów, polegający na zalecaniu migrantom przyłapanym na nielegalnym przekraczaniu granicy, by złożyli wnioski azylowy w punkcie granicznym, nie sprawdza się.

Biuro przedstawiło też swoje rekomendacje dla strony litewskiej. Zdaniem urzędników, litewscy funkcjonariusze nie powinni odsyłać „nieregularnych migrantów” na Białoruś. Zamiast tego zalecają, żeby zabierać ich do punktów kontroli granicznej, żeby mogli tam legalnie złożyć wnioski o azyl.

\

Przypominamy, że 28.12 na gr. polsko-białoruskiej nie stwierdzono żadnej próby nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Narewce i Czeremsze grupy liczące nawet 30 osób podchodziły pod linię granicy, ale na widok polskich patroli wycofywały się – napisano w środowym komunikacie Straży Granicznej.

We wtorek Straż Graniczna informowała, że grupa 24 nielegalnych imigrantów siłowo forsowała granicę. Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. W poniedziałek polsko-białoruską granicę próbowało przekroczyć nielegalnie 68 cudzoziemców.

Zobacz także: Ukraińcy dominują wśród “kurierów” nielegalnych imigrantów w Polsce

Kryzys na polsko-białoruskiej granicy został sztucznie wywołany przez białoruskie władze.

Według Straży Granicznej w tym roku najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej odnotowano w październiku – 17,5 tysiąca. Drugim w kolejności miesiącem pod tym względem był listopad (8,9 tys.), po nim wrzesień (7,7 tys.) i sierpień (3,5 tys.). W grudniu liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy spadła do 1,4 tys. W sumie w bieżącym roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego dostania się z Białorusi do Polski.

Europol poinformował w ubiegły poniedziałek, że w wyniku zakrojonej na szeroką skalę akcji namierzono 455 kont w mediach społecznościowych ułatwiających nielegalną migrację z Białorusi do Unii Europejskiej.

Zobacz także: Mur na granicy z Ukrainą? Jarosław Kaczyński nie wyklucza takiej możliwości

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply