W środę Inspektorat Uzbrojenia wystosował zaproszenie do składania wniosków o dopuszczenie do procedury w programie Bezzałogowych Systemów Powietrznych pionowego startu klasy mini pk. Ważka (BSP Ważka).

W środę Inspektorat Uzbrojenia opublikował ogłoszenie o składaniu wniosków o dopuszczenie do procedury w programie Bezzałogowych Systemów Powietrznych pionowego startu klasy mini pk. Ważka (BSP Ważka). Termin składania ofert i wniosków mija 15 lutego o godzinie 10:00.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa dziesięciu zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych pionowego startu klasy mini pk. Ważka. BSP Ważka przeznaczone będą do wyposażenia jednostek Sił Zbrojnych w sprzęt do prowadzenia obserwacji dzienno-nocnej w terenie zurbanizowanym, górzystym i leśnym.

Maszyny zastosowane w tym systemie muszą spełniać  wymagania:

 • Zestaw BSP Ważka musi umożliwiać pionowy start i lądowanie platformy powietrznej bez konieczności korzystania z dodatkowej infrastruktury terenowej.
 • Platforma powietrzna musi być wyposażona w elektryczny zespół napędowy.
 • Pułap operowania platformy powietrznej nie może być mniejszy niż 3000 metrów n.p.m.
 • Minimalna prędkość lotu poziomego platformy powietrznej powinna być nie większa niż 0 km/h (zawis)
 • Zestaw BSP Ważka musi posiadać zdolność do rozpoznania obrazowego w każdych warunkach oświetleniowych występujących w ciągu doby.
 • Postępowania realizowane w procedurze przetargowej zostały unieważnione dwukrotnie.

  Tego rodzaju niewielkie drony umożliwiłyby małym grupom żołnierzy, np. w sile drużyny czy plutonu, obserwację sytuacji w ich otoczeniu, za przeszkodami terenowymi, zarówno w dzień, jak i w nocy. Żołnierze mogliby np. sprawdzić, czy gdzieś niedaleko nie znajduje się np. ukryte stanowisko wroga. Tego typu mini-drony wyposaża się m.in. w najnowocześniejszy sprzęt optoelektroniczny, sensory pracujące w podczerwieni, jak również system kierowania i łączności, pozwalający przekazywać obraz z pola działania niemalże w czasie rzeczywistym. Istnieje też możliwość sprzężenia informacji z drona z odpowiednimi systemami obserwacji określonego żołnierza, wyświetlając obraz na goglach.

  Kresy.pl

  0 odpowiedzi

  Zostaw odpowiedź

  Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
  Nie krępuj się!

  Leave a Reply