Nie wykluczam, że powstająca już zapora na granicy z Białorusią będzie musiała zostać wzmocniona, czyli przedłużona na granicę z Ukrainą – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński podczas wywiadu dla “Gazety Polskiej Codziennie” zapytany został o zagrożenia dla Polski pochodzące ze wschodu.

Prezes PiS, pytany, czy nadszedł już koniec działań hybrydowych na granicy polsko-białoruskiej, przyznał, że “nie jest tutaj optymistą”. Zauważył, że być może musimy być gotowi na lata niepokoju czy agresji.

“Rosjanie tak prowadzą swoje operacje, a Ukraina jest tego najlepszym przykładem. Nie wykluczam, że powstająca już zapora graniczna będzie musiała zostać wzmocniona, przedłużona na granicę z Ukrainą” – podkreślił.

CZYTAJ TAKŻE: Raport: nasila się przemyt broni z Ukrainy do Polski

Wicepremier dodał, że nie wiadomo, w jakim kierunku “pójdzie ta agresja, wedle jakiego modelu będą działać Rosjanie, bo to przecież oni za tym stoją”. “Mamy oczywiście informacje zdobywane przez nasze służby; one pozwalają się przygotować na różne warianty, ale jednoznacznego wskazania na dziś nie mamy. Trudno nie odnieść wrażenia, że sprawy weszły w nową fazę” – ocenił.

CZYTAJ TAKŻE: Ilu rosyjskich żołnierzy jest w pobliżu granicy z Ukrainą? Daniłow podał liczby

Przeczytaj: NATO zwiększyło gotowość sił szybkiego reagowania

“W mojej ocenie Moskwa uznała, że nadszedł dogodny moment na sfinalizowanie ważnych dla niej spraw. Widzi kryzys świata zachodniego, rozkład i zmanipulowanie niektórych jego społeczeństw, ewidentne osłabienie władzy w kluczowych jego państwach” – stwierdził Jarosław Kaczyński.

W opinii szefa PiS najlepszym przykładem potwierdzającym te słowa jest ewakuacja Amerykanów z Afganistanu. Sposób jej przeprowadzenia mógł ośmielić rosyjskiego prezydenta do bardziej agresywnych działań.

“Rosjanie chcą w tej chwili dyskontować lata zbrojeń i ćwiczeń swojej armii. W tym czasie Europa się rozbrajała, a Stany Zjednoczone są dziś słabe politycznie. Rosja gra – przynajmniej doraźnie – w jednej drużynie z Chinami, te z kolei też umacniają swoją pozycję” – zauważył.

W jego ocenie “świat zachodni od lat patrzy na Moskwę bardzo naiwnie”. “Wiele razy próbował przeciągnąć ją na swoją stronę, mamiąc się jakąś utopijną wizją tego państwa. Nic dobrego z tego nie wyszło. Przynajmniej dla Zachodu. Bo Rosja, owszem, potrafiła przekuwać takie resety w korzyści dla siebie” – powiedział wicepremier.

Kaczyński ocenił, że  scenariusz napaści Rosji na Ukrainę jest dziś mało racjonalny. “Frakcja prorosyjska ma szanse przejść władzę na Ukrainie w wyniku wyborów. W takiej sytuacji wojna wydaje się dla Kremla nieopłacalna” – powiedział.

Budowa zapory na granicy Polski z Białorusią rozpocząć ma się już pod koniec tego roku. Do wykonania inwestycji wybrano firmy Budimex i Unibep. Najeżony elektroniką płot ciągnąc ma się na długości ponad 180 kilometrów, a jego budowa podzielona zostanie na 4 odcinki. Płot ma być gotowy w terminie 150 dni od chwili podpisania umowy, czyli najpewniej jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Polska i kraje bałtyckie przeznaczą środki UE na budowę zapory na granicy

Kresy.pl / gpcodziennie.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply