Według ostatnio opublikowanych wyników badań sondażowych, poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego spadło, z korzyścią dla prounijnej opozycji. Większość Polaków uważa też, że sposób, w jaki PiS reformuje sądownictwo, zagraża demokracji w Polsce.

PiS zanotował wyraźny spadek poparcia w ostatnim sondażu Kantar dla „Faktów” TVN. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to partia ta, wraz ze swoimi satelitami, mogłaby liczyć na 35 proc. poparcia. To o 6 punktów procentowych mniej w porównaniu z badaniem z grudnia ub. roku. W czasie październikowych wyborów parlamentarnych na partię rządzącą zagłosowało 43,59 proc. biorących udział w wyborach obywateli.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wzrost poparcia o 3 pkt. proc. zanotowała natomiast utrzymująca drugie miejsce radykalnie prounijna Koalicja Obywatelska. Obecnie na tę partię chciałoby zagłosować 30 proc. ankietowanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Pozostałe partie uzyskały wyraźnie słabsze wyniki, przy czym wzrost poparcia, o 1 pkt. proc., zanotowała tylko Lewica (SLD, Wiosna, Razem) – 13 proc. Na PSL-Kukiz’15 głosować chciałoby 7 proc. respondentów, podobnie jak na Konfederację Wolność i Niepodległość. Oba ugrupowania utrzymały takie samo poparcie, jak w ubiegłym miesiącu. Sondaż został przeprowadzony dzięki badaniom telefonicznym przez firmę Kantar w dniach 29-30 stycznia.

Gdyby w wyborach wyniki były takie, jak w powyższym sondażu, to PiS nie miałby szans na samodzielne rządu i potrzebowałby co najmniej jednego koalicjanta do utworzenia rządu. Szersze pole manewru miała zapewne Koalicja Obywatelska, która mogłaby zawrzeć koalicję z PSL-K’15, Lewicą, a hipotetycznie nawet z obu partiami jednocześnie.

Powyższy sondaż to kolejne badanie w tym miesiącu, które pokazuje spadek poparcia dla PiS i wzrost notowań prounijnej opozycji, przy czym w przypadku różnych pracowni ma to różny wymiar i żaden nie zarejestrował tak dużego spadku partii rządzącej czy tak niewielkiej różnicy w stosunku do KO

Sondaż Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” sprzed ponad dwóch tygodni pokazywał spadek poparcie dla partii Kaczyńskiego o ponad 2 pkt. proc., do 41,1 proc., na czym zyskiwała głównie Koalicja Obywatelska (27,5 proc.). Według gazety, „gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, PiS nie miałoby szans na objęcie samodzielnych rządów”. Nowszy sondaż IBSP dla portalu Wirtualna Polska wykazał utratę poparcia przez Prawo i Sprawiedliwości (37,8 proc.), na czym zyskiwały partie opozycji liberalnej (KO – 31,3 proc., Lewica – 13,3 proc.) i prawicowej (Konfederacja – 9,7 proc.). Z kolei według sondażu jaki Pollster przeprowadził na zlecenie „Super Expressu”, a którego wyniki zostały opublikowane w poniedziałek, PiS ma poparcie 40,48 proc. wyborców, zaś Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć w czasie wyborów na głosy 27,39 proc. głosujących.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, jak wskazują wyniki nowego sondażu pracowni SW Research dla portalu rp.pl, większość Polaków krytycznie ocenia sposób, w jaki PiS prowadzi proces reformowania polskiego sądownictwa. 53,7 proc. respondentów jest zdania, że sposób, w jaki partia Jarosława Kaczyńskiego reformuje sądownictwo, zagraża demokracji w Polsce. Przeciwnego zdania jest 29,5 proc. ankietowanych, a 16,8 proc. nie ma w tej kwestii swojego zdania.

Według komentującego wyniki tego badania Piotra Zimolzaka z SW Research, opinię o tym, że obecne reformowanie sądownictwa stanowi zagrożenie dla demokracji podzielają przede wszystkim osoby młode, w wieku do 24 lat, oraz ludzie w wieku powyżej 50 lat (odpowiednio 56 proc. i 57 proc.). Krytyczne zdanie częściej mają też osoby o wykształceniu podstawowym lub gimnazjalnym (68 proc.), niskich zarobkach (dochody netto od 1001 do 2000 zł – 59 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast, od 100 do 199 tys. mieszkańców (67 proc.).

interia.pl / rp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz