Gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższy weekend, wygrałby je obóz rządzący. Według sondażu Kantar dla TVN24, Prawo i Sprawiedliwość notuje poparcie na poziomie 41 proc. i wyprzedza Koalicję Obywatelską, która ma czternaście punktów procentowych mniej.

W pytaniu „Na którą partię by Pan(i) zagłosował(a)?”, 41 proc. respondentów wskazało partię Jarosława Kaczyńskiego i jej koalicjantów ze Zjednoczonej Prawicy – Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

27 proc. ankietowanych wybrało natomiast Koalicję Obywatelską, w skład której wchodzą Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni. Trzecie miejsce zajęła Lewica (Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Razem) – to ugrupowanie wskazało 12 proc. badanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Za Lewicą plasuje się Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy i Korona Grzegorza Brauna), której poparcie deklaruje 7 proc. uczestników sondażu. Taki sam wynik otrzymało PSL-Kukiz’15. 3 proc. respondentów było niezdecydowanych, a kolejne 3 proc. odmówiło odpowiedzi.

Przeczytaj także naszą analizę wyników wyborów parlamentarnych 2019: Wielka partia ludowa nie będzie większa

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według badania, szacowana frekwencja wynosi 59 proc. Sondaż przeprowadzono w dniach 17-18 grudnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób powyżej 18 lat.

Wyniki nie zmieniły się znacząco w porównaniu do analogicznego badania firmy Kantar z 10 października. W porównaniu do tego okresu, wzrost o 1 p.p. zanotowały Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska. Takie samo poparcie otrzymały natomiast Lewica, Konfederacja i PSL-Kukiz’15. O 5 p.p. ubyło natomiast osób niezdecydowanych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ostatnie wybory do Sejmu i Senatu zwyciężył obóz rządzący, który otrzymał 8 051 935 głosów, czyli 43,59 proc. z wszystkich oddanych głosów. To najwyższe poparcie dla pojedynczego komitetu wyborczego w historii III Rzeczpospolitej. Pozwoliło to na zachowanie PiS samodzielnej większości w liczbie 235 mandatów. Główna siła opozycji, Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 5 060 355 obywateli czyli 27,40 proc. głosujących. Przełożyło się to na 134 mandaty w izbie niższej parlamentu.

Trzecią siłą w Sejmie zostali lewicowcy, startujący pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wybrało ich 2 319 946 Polaków czyli 12,56 proc. głosujących. Polskie Stronnictwo Ludowe otrzymało 1 578 523 głosów, czyli 8,55 proc. Na Konfederację Wolność i Niepodległość zagłosowało 1 256 953 Polaków, 6,81 proc. spośród głosujących.

Czytaj także: Wielka partia ludowa Kaczyńskiego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / tvn24.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz