W ubiegłym tygodniu norweski parlament Storting stał się celem ataku hakerskiego. Włamano się na konta mailowe wybranych posłów oraz pracowników instytucji. Nie wiadomo kto stał za cyberatakiem oraz jak poważne straty wywołał.

Norweska agencja kontrwywiadu poinformowała we wtorek o cyberataku na parlament kraju, do którego doszło w ubiegłym tygodniu – podaje agencja „Reuters”. Komunikat w sprawie wydała także sama instytucja. Doszło do włamania na konta mailowe wybranych posłów oraz pracowników parlamentu. Nie jest jasne kto stał za cyberatakiem oraz jak poważne straty wywołał.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Szefowa parlamentu Marianne Andreassen oświadczyła, że odpowiednie środki zostały podjęte natychmiast w celu odparcia ataku. „To był poważny atak” – dodała. Podkreśliła, że podjęte działania przyniosły natychmiastowy rezultat. Zadeklarowała, że aktualnie trwa analiza sytuacji oraz szacowanie rozmiarów szkód.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Izrael: Cyberatak na infrastrukturę wodociągową państwa

Administracja norweskiego parlamentu skontaktowała się ze wszystkimi poszkodowanymi. Nie ujawniono którzy konkretnie parlamentarzyści padli ofiarą ataku, ani z których byli konkretnie partii. Skrzynki mailowe, które zostały zaatakowane, będą poddane szczegółowej obserwacji.

Andreassen została zapytana we wtorek, czy za atakiem stoi obce mocarstwo. „Nie wiemy” – odpowiedziała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Gruzja, Wielka Brytania i USA oskarżają rosyjski wywiad o cyberatak

reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz