W miniony weekend doszło do cyberataku na systemy teleinformatyczne infrastruktury wodociągowej Izraela. Atak został udaremniony.

Izraelska Narodowa Dyrekcja Cybernetyczna ogłosiła w niedzielę, że “otrzymała raporty o próbach ataków na systemy dowodzenia i kontroli oczyszczalni ścieków, pompowni oraz systemów kanalizacyjnych” – podaje portal “Algemeiner.com”.  Dyrekcja wezwała odpowiednie firmy i instytucje do natychmiastowej zmiany haseł internetowych oraz ograniczenia połączeń sieciowych. Atak został udaremniony. Oczekiwano także od określonych instytucji zapewnienia, że ich oprogramowanie kontrolne zostało zaktualizowane do najnowszych wersji.

Zobacz także: Cyberatak na serwery w Polsce. Minister cyfryzacji: to był test naszej wytrzymałości

Incydent miał mieć miejsce z piątku na sobotę. Izraelski portal “YNet News” podaje, że atak został odparty przez zespół cyberbezpieczeństwa. Dyrekcja Cybernetyczna poinformowała, że “dostawy wody nie zostały zakłócone”. Podkreślono, że atak sprawiał wrażenie skoordynowanych działań.

Źródła cytowane przez portal “YNet News” sugerują, że atak był możliwy dzięki niewłaściwemu zabezpieczeniu systemów przez instytucje wodociągowe.

Dyrektor departamentu bezpieczeństwa izraelskich wodociągów Daniel Lacker podkreślił, że “podczas incydentu nie odnotowano żadnych szkód”.

Izraelski operator wodociągów wskazuje, że to nie pierwszy tego rodzaju atak na infrastrukturę krytyczną państwa – wodociągową oraz energetyczną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dziennik “Jerusalem Post” informował w styczniu o cyberataku na infrastrukturę krytyczną Izraela. Wówczas celem przestępców były elektrownie na terenie państwa. Ministra energii Izraela Juwal Steinitz podkreślał wówczas, że ataki miały na celu sparaliżowanie oraz przejęcie kontroli nad jedną z elektrowni. Steinitz zwracał wówczas uwagę, że cyberataki na elektrownie atomowe mogą pociągać za sobą niewyobrażalne skutki.

Zobacz także: Media: USA potajemnie przeprowadziły cyberatak na Iran

www.algemeiner.com / www.ynetnews.com / www.jpost.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply