W drugiej połowie czerwca Ukraina otrzyma z Niemiec samobieżne haubice – poinformował ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z NV.

Jak poinformował w piątek ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z NV, w drugiej połowie czerwca Ukraina otrzyma z Niemiec samobieżne haubice Ambasador zaznaczył, że co najmniej dwie obietnice Niemiec dotyczące dostaw ciężkiej broni mają zostać zrealizowane w najbliższej przyszłości.

22 czerwca został określony jako przybliżony termin dostawy haubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000.

„Przekazano nam siedem samobieżnych haubic. Otrzymamy te systemy około 22 czerwca” – powiedział Melnyk. Następnie spodziewane są dostawy samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard.

„To także stara broń. Z całkowitej liczby 30 jednostek Gepard, 15 zostanie dostarczonych do końca lipca, kolejne 15 do końca sierpnia. To jedyne 2 decyzje ze wszystkich ogłoszonych do tej pory przez niemiecki rząd, które aktualnie są w toku” – dodał.

Ambasador zaznaczył, że wbrew obietnicom Niemcy nie dostarczyły jeszcze jednej jednostki ciężkiej broni na Ukrainę. „Na dzień dzisiejszy 105. dzień wojny rosyjskiej z Ukrainą, nic, i nie mogę tego wystarczająco podkreślić, żadna jednostka ciężkiego uzbrojenia – artyleria, haubice, bojowe wozy piechoty, czołgi – ani jedna rzecz nie została dostarczona Ukraina” – powiedział.

Zobacz też: Ukraiński wywiad: przegrywamy wojnę artyleryjską z Rosją

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk napisał w piątek na Twitterze: “To szaleństwo! Mimo agresywnej rosyjskiej wojny Niemcy w styczniu-kwietniu 2022 r. zwiększyły import z Rosji o 60 proc. i przekazały jeszcze Moskwie prawie 6 mld euro”. Wskazał jednocześnie, że wymiana handlowa Niemiec z Ukrainą spadła w tym czasie o 11,8 proc. Melnyk powołał się na dane Komitetu ds. Wschodnioeuropejskich Relacji Gospodarczych.

Jak informowaliśmy, Amos Hochstein, starszy doradca ds. bezpieczeństwa energetycznego przy Departamencie Stanu USA zaznaczył w czwartek, że Rosja może teraz uzyskiwać większe przychody ze swoich paliw kopalnych niż na krótko przed inwazją na Ukrainę. Globalne wzrosty cen zrównoważyły wysiłki krajów Zachodu dążące do ograniczenia importu rosyjskich surowców.

Kresy.pl/NV

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply