Niemiecki kardynał Reinhard Marx, znany z dosyć liberalnych poglądów, skrytykował politykę uprawianą przez polski rząd.

Niemiecki kardynał pełni posługę arcybiskupa Monachium, jednej z najbogatszych diecezji na kontynencie, a wcześniej przez sześć lat kierował najważniejszą placówką Kościoła Katolickiego w Brukseli. Do początku 2018 roku był także przewodniczącym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, organizacji złożonej z przedstawicieli Kościołów katolickich z wszystkich 28 krajów należących do UE.

Kardynał Marx dał się poznać z dosyć liberalnych poglądów. Duchowny wielokrotnie ingerował w kwestie polityczne. Wzywał m. in. Europejczyków do walki ze zmianami klimatycznymi. Wystosował także apel o przyjmowanie imigrantów, ponieważ jak twierdzi, jeśli Europa “wybuduje wokół siebie mur”, nie będzie już “jego Europą”.

ZOBACZ TAKŻE: Kardynał Marx aprobuje udzielanie błogosławieństw parom homoseksualnym?

Niemiecki kardynał skomentował również działania polskiego rządu.

Jeśli większość parlamentarna uważa, że jest całym narodem, to wcale nie tak rozumiem demokrację. Znam ten mechanizm: im bardziej spójne jest społeczeństwo, tym większa pokusa autorytaryzmu. Niektórzy marzą o tym, by nasze społeczeństwa stały się bardziej spójne, prostsze, bezpieczniejsze. Chcieliby je zamienić na społeczeństwa, w którym kwestia tożsamości narodowej jest decydująca. Nie podzielam takiej wizji – powiedział portalowi Politico.

Kresy.pl / wp.pl / politico.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply