Mieszkający w Niemczech syryjski fryzjer próbował wyłudzić od Państwa Islamskiego 180 tysięcy euro za co skazano go na dwa lata więzienia.

Pochodzący z Damaszku fryzjer Hasan A. trafił jako imigrant do Niemiec w grudniu 2014 roku. Po pół roku władze niemieckie przyznały mu status uchodźcy, przez Syryjczyk miał prawo przebywać na terenie Niemiec. Aby poprawić swoją sytuację materialną, migrant z Syrii znalazł w internecie kontakt z dżihadystami i spróbował wyłudzić od nich pieniądze.

Migrant oświadczył swoim rozmówcom z ISIS, że może przeprowadzić zamachy w ośmiu niemieckich miastach, w których śmierć ma ponieść 1000 „niewiernych”. W zamian za dokonanie zamachów przy użyciu samochodów wypełnionych materiałem wybuchowym miał zażądać od ISIS 180 tys. euro.

CZYTAJ TAKŻE: ISIS w nagraniu propagandowym zachęca do ataków na niemieckich policjantów z użyciem noży

Jak się okazała, jednym z rozmówców Hasana A okazał się współpracownik niemieckiej policji. W efekcie migrant został aresztowany w grudniu 2016 roku pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego. Jednak w efekcie procesu zmieniono kwalifikację czynu.Oskarżony nie był w stanie i nie miał zamiaru dokonać zamachów. Nie jest terrorystą, lecz oszustem. Chciał zatrzymać większość pieniędzy dla siebie – stwierdził prowadzący sprawę sędzia Bernd Weber w uzasadnieniu wyroku.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Po skończeniu wyroku imigrant udający terrorystę może zostać deportowany do kraju pochodzenia.

Wyrok wywołał zdumienie niemieckiej prasy, która podkreśla, że że osoba, która chciała zaszkodzić terrorystom, otrzymała wyrok skazujący. Sędzia Weber wskazał jednak, że według niemieckich przepisów prawo do ochrony przed oszustwem dotyczy wszystkich.

kresy.pl / tvp.info

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz