W niedzielę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 56 nielegalnych imigrantów.

Jak podała na Twitterze służba prasowa Straży Granicznej, w niedzielę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 56 nielegalnych imigrantów. Pochodzili między innymi z Somalii, Azerbejdżanu, Gabonu i Gwinei.

Jak czytamy, cudzoziemcy mieli rosyjskie wizy wydane w ciągu ostatnich dni. Wszyscy dostali się do Moskwy, z której przetransportowani zostali na Białoruś.

W sobotę 31 cudzoziemców usiłowało przekroczyć nielegalnie polsko-białoruską granicę. Zatrzymano także kolejnych cudzoziemców – “kurierów” nielegalnych imigrantów. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Białowieży zatrzymano obywatela Uzbekistanu, który przewoził 4 nielegalnych imigrantów z Syrii. Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy obywatel Indii przewoził 2 ob. Indii i ob. Afganistanu.

Straż Graniczna podkreśla, że w kwietniu odnotowano 2,4 tys. prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Od początku roku odnotowano 8 tys. prób.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili w ubiegłym roku 90 proc. osób zatrzymanych za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply