Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował w czwartkowym wywiadzie, że Palestyńczycy, którzy dostaną się pod rządy Izraela po zajęciu doliny Jordanu nie otrzymają obywatelstwa – przekazał The Times of Israel.

Jak poinformował w czwartek portal The Times of Israel, premier Netanjahu nie zamierza nadać obywatelstwa izraelskiego Palestyńczykom zamieszkującym obszary, które nielegalnie zaanektować chce Izrael.

Wyjaśnił, że palestyńskie miasta i wioski na tym obszarze pozostaną „palestyńskimi enklawami” pod rządami palestyńskimi, ale wszystkie służby mundurowe i zapewniające bezpieczeństwo będą kontrolowane przez jego państwo.

Zobacz też: Polska wśród pięciu krajów UE wzywających Izrael do zaniechania aneksji części Autonomii Palestyny

“Te palestyńskie obszary mieszkalne, które według niektórych szacunków są domem dla 50 000 – 65 000 Palestyńczyków, pozostaną jako enklawy palestyńskie” – przekazałał Netanjahu w wywiadzie dla Israel Hayom. „Nie zostanie zaanektowane Jerycho, które ma populację około 20 000. Istnieje jedno lub dwa skupiska palestyńskich obszarów mieszkalnych, w których nie trzeba rozszerzać suwerenności, ich mieszkańcy pozostaną podmiotami palestyńskimi, można powiedzieć, ale kontrola bezpieczeństwa będzie tam miała zastosowanie”.

W oddzielnym wywiadzie w czwartek Netanjahu odrzucił obawy przywódców osadników dotyczące wizji amerykańskiego planu pokojowego dla Zachodniego Brzegu, mówiąc, że proces mapowania jest w toku i że krytykują elementy planu, które wciąż nie zostały określone i opublikowane.

Zobacz też: Królestwo Jordanii nie zaakceptuje aneksji części Zachodniego Brzegu przez Izrael

Netanjahu informował, że proces “rozszerzenia suwerenności Izraela na części Zachodniego Brzegu” może rozpocząć się już w lipcu, po tym jak wspólny zespół izraelsko-amerykański zakończy proces mapowania dokładnej wizji przyszłości terytorium na podstawie mapy koncepcyjnej wydanej przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa na początku tego roku.

Netanjahu powiedział, że deklaracja przejęcia ziem nie będzie zawierała punktów o ustanowieniu przyszłego państwa palestyńskiego, ponieważ niektórzy członkowie rządu twierdzili, że jest to „Kwestia osobna. W tej sprawie nie powinno być żadnej decyzji rządu ”.

Zobacz też: Proces Benjamina Netanjahu, premier Izraela jest oskarżony o korupcję

CZYTAJ: Palestyńczycy odmówili przyjęcia transportu pomocy medycznej za pośrednictwem Izraela

Kresy.pl/The Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply