Królestwo Jordanii zagroziło w czwartek, że jeżeli Izrael nie odstąpi od planów aneksji części Zachodniego Brzegu Jordanu, to będzie musiało zrewidować swoje stosunki z państwem żydowskim – poinformował The Times of Israel.

Jordania zagroziła w czwartek, że zrewiduje swoje stosunki z Izraelem, jeśli państwo żydowskie podejmie kontrowersyjne plany aneksji części Zachodniego Brzegu – przekazał portal The Times of Israel.

„Nie zaakceptujemy jednostronnych ruchów Izraela w celu aneksji ziem palestyńskich i będziemy zmuszeni dokonać przeglądu wszystkich aspektów naszych stosunków z Izraelem” – poinformował premier Omar al-Razzaz.

Zobacz też: Polska wśród pięciu krajów UE wzywających Izrael do zaniechania aneksji części Autonomii Palestyny

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Porozumienie koalicyjne leżące u podstaw zaprzysiężonego w niedzielę rządu jedności Izraela, pozwala mu od 1 lipca zainicjować działania mające na celu wdrożenie kontrowersyjnego planu pokojowego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Przypomnijmy, że „plan pokojowy” zaproponowany przez administrację Trumpa zakłada powstanie „państwa palestyńskiego” w formie niewielskich enklaw położonych na terytorium kontrolowanym przez Izrael. Palestyńczycy mieliby dostać perspektywę uznania swojego państwa ze stolicą na przedmieściach Jerozolimy. Plan zakłada aneksję nielegalnych osiedli żydowskich na Zachodnim Brzegu Jordanu przez Izrael, aneksji większość dróg, zasobów wody, terenów rolnych i pasa wzdłuż granicy z Jordanią. „Państwo Palestyńskie” nie posiadałoby także własnych sił zbrojnych.

Zobacz też: Autonomia Palestyny zawiesza współpracę z CIA

Razzaz oskarżył Izrael o wykorzystywanie kryzysu związanego z koronawirusowyem, aby realizować swoją politykę względem Palestyńczyków. Jego komentarz pojawił się kilka dni po tym, jak król Jordanii Abdullah II ostrzegł, że jeśli Izrael „zaanektuje Zachodni Brzeg w lipcu, doprowadzi to do masowego konfliktu z Jordańskim Królestwem Haszymidzkim”.

Król Abdullah powiedział niemieckiemu magazynowi Der Spiegel, że „nie chcę grozić i tworzyć atmosfery kłótni, ale rozważa wszystkie opcje”.

Zobacz też: Prezydent Autonomii Palestyńskiej: „Palestyna zrywa wszystkie umowy z USA i Izraelem”

Kresy.pl/The Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz