W niedzielę rozpoczął się proces premiera Izraela Benjamina Netanjahu – przekazuje Reuters. Na polityku ciążą zarzuty o korupcję, sam twierdzi, że jest niewinny i został ofiarą politycznego polowania na czarownice.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, w niedzielę przed sądem w Jerozolimie rozpoczął się proces oskarżonego o korupcję Benjamina Netanjahu. Tym samym został pierwszym izraelskim premierem, który podczas swojej kadencji został oskarżony o popełnienie przestępstwa.

Netanjahu musi stawić się na sesji w sądzie okręgowym w Jerozolimie, tydzień po tym, jak został zaprzysiężony na rekordową piątą kadencję, kończąc ponad rok impasu politycznego po trzech niejednoznacznych wyborach.

Zobacz też: Netanjahu przedstawił nowy rząd kończąc roczny kryzys polityczny

Zarzuty wobec premiera Izraela pojawiły się jeszcze w 2017 roku, Netanjahu miał przyjąć prezenty od zaprzyjaźnionych milionerów i lobbować za zmianami prawnymi dla potentatów medialnych w zamian za pozytywne relacje.

Netanjahu, który kieruje prawicową partią Likud twierdzi, że cała sytuacja jest politycznym polowaniem na czarownice, które ma się skończyć obaleniem go przez stronnictwo, które nie jest w stanie tego zrobić w wyborach.

Jako premier Netanjahu nie ma prawnego obowiązku rezygnacji ze stanowiska ze względu na rozprawę. Przekazał, że jego sądowa bitwa nie wpłynie na jego zdolność do wykonywania pracy. Jego sprawę rozpozna zespół trzech sędziów, który wcześniej odrzucił możliwość niepojawienia się premiera na sesji otwierającej.

Netanjahu nazwał to wydarzenie formalnością i argumentował, że sprowadzenie do sądu jego ochroniarzy zmarnuje fundusze publiczne i utrudni przestrzeganie zasad dystansu społecznego.

Izraelski Sąd Najwyższy w jednogłośnym orzeczeniu „nie znalazł podstawy prawnej, aby powstrzymać członka Knesetu Netanjahu od utworzenia rządu”.

Dodał jednak, że jego decyzja „nie powinna być interpretowana jako zmniejszanie wagi zarzutów stawianych przeciwko jawności publicznej ani trudności związanych z kadencją premiera oskarżonego o przestępstwa”. Sąd przekazał, że Netanjahu ma prawo do domniemania niewinności.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply