Ministrowie obrony NATO na spotkaniu w czwartek nie podjęli decyzji, czy i kiedy wycofać się z Afganistanu, powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg, dodając, że sojusznicy stanęli przed dylematem, ponieważ przemoc w regionie wzrasta.

Jak poinformował w czwartek sekretarz generalny NATOJens Stoltenberg, ministrowie obrony na spotkaniu nie podjęli decyzji, czy i kiedy wycofać się z Afganistanu ponieważ przemoc w regionie wzrasta.

„Na tym etapie nie podjęliśmy ostatecznej decyzji co do przyszłości naszej obecności” – powiedział Stoltenberg po wideokonferencji z ministrami obrony sojuszu. „Ponieważ zbliża się termin 1 maja, sojusznicy NATO będą nadal ściśle konsultować się i koordynować w nadchodzących tygodniach” – powiedział na konferencji prasowej.

Niemiecka minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała w środę, że talibowie muszą zrobić więcej, aby spełnić warunki porozumienia z Waszyngtonem z 2020 roku w sprawie wycofania sił amerykańskich, aby umożliwić wycofanie obcych wojsk.

Administracja Bidena, urzędująca od 20 stycznia, prowadzi przegląd, który określi status 2500 żołnierzy amerykańskich pozostających w Afganistanie.

Departament Stanu przekazał, że sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił tę rewizję w środowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim, potwierdzając poparcie USA dla procesu pokojowego.

Ataki w Afganistanie, w tym bomba, która zabiła wicegubernatora stolicy Kabulu w grudniu, skłoniły członków Kongresu USA i międzynarodowych grup praw człowieka do wezwania do opóźnienia wycofania wojsk.

„Stoimy przed wieloma dylematami i nie ma łatwych opcji” – powiedział Stoltenberg.

„Jeśli zostaniemy dłużej niż do pierwszego maja, zaryzykujemy więcej przemocy, więcej ataków na nasze własne wojska, ale jeśli odejdziemy, zaryzykujemy również utratę zdobytych przez nas osiągnięć”. Sekretarz obrony Lloyd Austin obiecał konsultować się z sojusznikami i partnerami w przyszłości, dodał Stoltenberg.

Oświadczenie Pentagonu w sprawie uwag Austina mówi, że NATO zostało powiadomione o tym, że Stany Zjednoczone przeprowadzają przegląd umowy między USA a Talibami, aby sprawdzić, czy warunki co do wycofania wojsk są spełnione. „Zapewnił sojuszników, że Stany Zjednoczone nie podejmą pospiesznego lub nieuporządkowanego wycofania się z Afganistanu” – głosi oświadczenie.

Stany Zjednoczone wielokrotnie powtarzały, że talibowie nie przestrzegają niektórych warunków umowy.

Kresy.pl/NATO

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz