Pentagon poinformował w piątek, że liczba amerykańskich żołnierzy w Afganistanie została zmniejszona do 2,5 tysiąca, co jest najniższym stanem sił amerykańskich w tym kraju od 2001 roku.

Jak podała agencja Reutera, w wydanym w piątek oświadczeniu p.o. sekretarza obrony USA Chris Miller poinformował o zmniejszeniu liczby amerykańskich żołnierzy w Afganistanie do 2,5 tysiąca. Według Millera Pentagon planuje dalszą redukcję liczby żołnierzy w tym kraju. Ostatni żołnierz USA ma opuścić Afganistan do maja 2021 roku.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W poniedziałek Reuters informował, że armia USA nie powstrzymała wycofania wojsk z Afganistanu, pomimo nowego prawa zabraniającego dalszej redukcji amerykańskiego kontyngentu bez wysłania Kongresowi oceny ryzyka przez Pentagon.

Rzecznik Pentagonu major Rob Lodewick powiedział w piątek, że Donald Trump podpisał dokument zezwalający na zmniejszenie liczby żołnierzy, chociaż wydaje się, że zrobił to, gdy operacja już została zakończona. Jak tłumaczył Lodewick, przemieszczenie żołnierzy wraz ze sprzętem i związana z tym reorganizacja pozostałych na miejscu sił „nie jest czymś, co można zatrzymać z dnia na dzień bez zwiększania ryzyka dla sił i podstawowych celów misji”.

W listopadzie administracja prezydenta Donalda Trumpa oświadczyła, że ​​do połowy stycznia zmniejszy liczbę sił amerykańskich w Afganistanie z 4,5 do 2,5 tys., rezygnując z zamiaru całkowitego wycofania wojsk z tego kraju pod wpływem krytyki części amerykańskiego establishmentu oraz sojuszników za granicą.

Siły amerykańskie zaatakowały Afganistan po atakach z 11 września 2001 roku. W szczytowym momencie w 2011 roku Stany Zjednoczone miały tam ponad 100 tys. żołnierzy.

Jak podaje Reuters, prezydent-elekt Joe Biden udzielił kilku sugestii na temat jego planów dotyczących Afganistanu. Jedną z opcji mogłoby być pozostawienie w tym kraju niewielkich sił antyterrorystycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Donald Trump nakazał wycofanie większości żołnierzy USA z Somalii

Kresy.pl / reuters.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz