Pentagon oświadczył w piątek, że wycofuje większość amerykańskich żołnierzy z Somalii na polecenie prezydenta Donalda Trumpa. Według agencji Associated Press Trump kontynuuje swoje powyborcze działania zmierzające do zmniejszenia zaangażowania armii USA w zagraniczne misje antyterrorystyczne.

W krótkim oświadczeniu wydanym w piątek Pentagon podał, że większość wojsk i aktywów USA w Somalii zostanie wycofana na początku 2021 roku. Obecnie w tym afrykańskim państwie jest około 700 żołnierzy USA, którzy szkolą lokalne siły i doradzają im w walce z grupą al-Shabab, filią Al-Kaidy.

Pentagon zapewnił, że wycofanie oddziałów z Somalii nie oznacza końca amerykańskich działań antyterrorystycznych.

„W rezultacie tej decyzji niektóre siły mogą zostać przeniesione poza Afrykę Wschodnią” – napisano dodając, że „pozostałe siły zostaną przeniesione z Somalii do krajów sąsiednich, aby umożliwić operacje transgraniczne zarówno siłom amerykańskim, jak i siłom partnerskim, w celu utrzymania presji wobec agresywnych organizacji ekstremistycznych działających w Somalii”.

Jak twierdzi agencja Reutera, wypowiadający się anonimowo jeden z urzędników Pentagonu, przekazał jej, że wojska amerykańskie pozostające w Somalii będą stacjonować w stolicy kraju, Mogadiszu.

Jak stwierdza AP, Trump ostatnio zarządził wycofanie wojsk z Afganistanu i Iraku, więc decyzja o wycofaniu części lub wszystkich żołnierzy z Somalii była spodziewana.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Administracja Trumpa wycofuje żołnierzy USA z Afganistanu i Iraku

Kresy.pl / AP / Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz