Pentagon oświadczył w piątek, że wycofuje większość amerykańskich żołnierzy z Somalii na polecenie prezydenta Donalda Trumpa. Według agencji Associated Press Trump kontynuuje swoje powyborcze działania zmierzające do zmniejszenia zaangażowania armii USA w zagraniczne misje antyterrorystyczne.

W krótkim oświadczeniu wydanym w piątek Pentagon podał, że większość wojsk i aktywów USA w Somalii zostanie wycofana na początku 2021 roku. Obecnie w tym afrykańskim państwie jest około 700 żołnierzy USA, którzy szkolą lokalne siły i doradzają im w walce z grupą al-Shabab, filią Al-Kaidy.

Pentagon zapewnił, że wycofanie oddziałów z Somalii nie oznacza końca amerykańskich działań antyterrorystycznych.

„W rezultacie tej decyzji niektóre siły mogą zostać przeniesione poza Afrykę Wschodnią” – napisano dodając, że “pozostałe siły zostaną przeniesione z Somalii do krajów sąsiednich, aby umożliwić operacje transgraniczne zarówno siłom amerykańskim, jak i siłom partnerskim, w celu utrzymania presji wobec agresywnych organizacji ekstremistycznych działających w Somalii”.

Jak twierdzi agencja Reutera, wypowiadający się anonimowo jeden z urzędników Pentagonu, przekazał jej, że wojska amerykańskie pozostające w Somalii będą stacjonować w stolicy kraju, Mogadiszu.

Jak stwierdza AP, Trump ostatnio zarządził wycofanie wojsk z Afganistanu i Iraku, więc decyzja o wycofaniu części lub wszystkich żołnierzy z Somalii była spodziewana.

PRZECZYTAJ: Administracja Trumpa wycofuje żołnierzy USA z Afganistanu i Iraku

Kresy.pl / AP / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply