Niemcy chcą przedłużyć misję swoich wojsk w Afganistanie – poinformował w sobotę niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Niemcy mają drugi po USA kontyngent wojskowy w Afganistanie.

Negocjacje pokojowe (między afgańskim rządem a talibami) nie zakończą się przed końcem marca. Dlatego musimy przygotować się na różne scenariusze – oświadczył Maas cytowany przez „Deutsche Welle”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Kilka ugrupowań parlamentarnych, w szczególności liberałowie i skrajna lewica, domagały się w ostatnich dniach od niemieckiego rządu opracowania strategii wycofania się po 20 latach obecności wojskowej w Afganistanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Niemieccy żołnierze biorą udział w międzynarodowej misji wojskowej w Afganistanie. Poprzedni prezydent USA Donald Trump planował wycofanie z Afganistanu wszystkich żołnierzy USA. Obecny prezydent – Joe Biden – stoi przed dylematem w opisywanej sprawie, co jest spowodowane zwiększoną aktywnością talibów w ostatnim czasie – zwracają uwagę media.

Zobacz także: Rząd Afganistanu zwalnia więzionych talibów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Administracja USA zarządziła tuż po objęciu prezydentury przez Bidena przegląd umowy podpisanej z talibami, która została zawarta w lutym 2020 roku przez Trumpa. Grupa doradcza, powołana przez Kongres USA, wezwała do przesunięcia przypadającego na początek maja terminu pełnego wycofania wojsk z Afganistanu, motywując to narastającymi napięciami w kraju.

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych i talibów podpisali 29 lutego w Katarze porozumienie, które miało zakończyć osiemnastoletni konflikt w Afganistanie. Porozumienie nastąpiło po siedmiodniowym okresie „ograniczenia przemocy”, który z punktu widzenia administracji Trumpa miał przetestować powagę talibów w dążeniu do ostatecznego porozumienia pokojowego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

NATO ma podjąć decyzję w sprawie swojej obecności w Afganistanie podczas spotkania ministrów obrony państw Sojuszu, które odbędzie się w dniach 16 lub 17 lutego.

W sobotę w Afganistanie doszło do trzech wybuchów, w których życie straciło czterech członków afgańskich sił bezpieczeństwa a siedmiu zostało ciężko rannych. Na wschodzie rany odniosło trzech cywilów.

Zobacz także: Pentagon: USA na dobrej drodze do wycofania żołnierzy z Afganistanu

dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz