Rząd Afganistanu zwalnia więzionych talibów

W ramach działań na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu toczącego Afganistan, władze tego państwa zwalniają z więzień setki talibów.

W ciągu ubiegłych dwóch dni rząd Afganistanu nakazał zwolnienie 317 więzionych talibów jak podała w niedzielę afgańska agencja informacyjna Tolo News. Oznacza to, że łącznie w ramach procesu politycznego wygaszania konfliktu toczącego się w tym kraju władze zwolniły już łącznie 4917 talibów.

“Zwolnienia będą kontynuowane aż całkowita [liczba] nie osiągnie 5100” – poinformowało oficjalne konto Narodowej Rady Bezpieczeństwa Afganistanu na portalu Twitter. Właśnie w piątek, w związku z islamskim świętem, prezydent Afganistanu Aszraf Ghani nakazał zwolnienie kolejnych 500 więźniów z puli, której wypuszczenie jest elementem umowy zawartej przez władze z ruchem talibów.

Jednak jak twierdzi Tolo News nie zwolniono wszystkich tych, których wypuszczenia oczekiwali talibowie. Władze nie chcą zwalniać osób, które uważa za winne popełnienia ciężkich przestępstw. Przedstawiciel USA zaproponował by tego rodzaju zwalniani trafiali do aresztu domowego.

Kwestia więźniów blokowała jak dotychczas rozmowy pokojowe między rządem a talibami. Obecne działania władz umożliwić ich wznowienie. W proces negocjacyjny zaangażowane są USA.

tolonews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply