Naczelny Onetu namawia do budowania „Stanów Zjednoczonych Europy”

Bartosz Węglarczyk, dziennikarz i redaktor naczelny portalu Onet, w opublikowanym w poniedziałek artykule namawia do stworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”.

W poniedziałek, redaktor naczelny portalu Onet w opublikowanych artykule przekonuje, że „albo zbudujemy stany zjednoczone Europy, albo Europy nie będzie”.

„Unia Europejska przeżywa poważny kryzys — tu całkowicie zgadzam się z politykami Zjednoczonej Prawicy. W przeciwieństwie do nich uważam jednak, że brakuje dziś w europejskiej polityce wizjonerów, którzy odważyliby się przyznać, że odpowiedzią na ten kryzys nie jest rozluźnienie Unii, lecz jej zdecydowane pogłębienie” – czytamy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6599 PLN    (29.99%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Europa ma więcej żołnierzy niż Rosja. Ma też więcej samolotów, armat, rakiet, okrętów, w tym lotniskowców, transporterów opancerzonych, moździerzy, karabinów, a także m.in. kuchni polowych. I co z tego, skoro poza rozmaitymi, niezwykle pożytecznymi pomysłami typu korpusy międzynarodowe czy siły szybkiego reagowania, Unia Europejska nie prowadzi żadnej wspólnej polityki obronnej? Co z tego, że mamy wiele czołgów, skoro Stany Zjednoczone, Chiny, a przede wszystkim Rosja mają jeden główny typ czołgu, a Europa ma ich 17, co oznacza, że musi też mieć 17 systemów napraw, logistyki, rewitalizacji, szkolenia załóg, ćwiczeń, łączności i rozwoju?” – przekonuje redaktor naczelny Onetu.

Dziennikarz przekonuje, że Europa będzie potęgą „gdy będzie jedną Europą, a nie zlepkiem krajów ciągnących każdy w swoją stronę, które łączy tylko to, że z jednego kraju do drugiego można przejechać bez paszportu. To świetnie i wspaniale, ale to już nie wystarczy w zderzeniu z Google czy Alibabą”

Europa na skutek działań niemieckich ma iść ku federalizacji, a owa federalizacja to odrzucenie suwerenności poszczególnych państw, które są w Unii Europejskiej, na rzecz suwerenności europejskiej. Ta propozycja została sformułowana przez Niemców, a to oznacza przekreślenie pamięci historycznej XX wieku – oświadczył w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie spotkania liderów europejskich partii prawicowych i konserwatywnych w Warszawie. Lider PiS powiedział, że „ofiarę, i to ofiarę niebywałych zbrodni, nieznanych w dużej mierze na Zachodzie, próbuje się przedstawić jako współsprawcę”.

W czasie sobotniego spotkania głos zabrał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Kaczyński odniósł się do propozycji, która została przedstawiona „w trakcie rokowań o powołanie nowego rządu RFN”. Wskazał, że chodzi o dążenia do federalizacji europejskiej pod prymatem Niemiec. „Europa na skutek działań niemieckich ma iść ku federalizacji, a owa federalizacja to odrzucenie suwerenności poszczególnych państw, które są w Unii Europejskiej, na rzecz suwerenności europejskiej. Warto się zastanowić nad tą propozycja i wyciągnąć z niej wnioski. Po pierwsze istotne jest to, że ta propozycja została sformułowana przez Niemców, bo to oznacza przekreślenie pamięci historycznej XX wieku” – powiedział Kaczyński, cytowany przez PAP.

„Pamięć historyczna XX wieku budowała w Europie pewien typ wrażliwości, który prowadził Niemcy do samoograniczenia, jeśli chodzi o ich działania i ambicje” – dodał lider PiS. „To było istotne, a dziś jest odrzucane. Proszę wybaczyć mi pewien partykularyzm i odniesienie się do własnego kraju, ale ten typ wrażliwości jest w dalszym ciągu odnoszony do państw, które były ofiarami Niemiec, w szczególności w czasie II wojny światowej” – podkreślił. Zaznaczył, że „ofiarę, i to ofiarę niebywałych zbrodni, nieznanych w dużej mierze na Zachodzie, próbuje się przedstawić jako współsprawcę”.

Kresy.pl/Onet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz