Liderzy europejskich prawicowych partii spotkali się w sobotę w Warszawie, aby porozmawiać o tym, jak mogą współpracować na rzecz zmian w Unii Europejskiej – poinformowało AP News.

Jak poinformowało AP News, liderzy prawicowych partii spotkali się w sobotę w Warszawie, aby porozmawiać o tym, jak mogą współpracować na rzecz zmian w Unii Europejskiej. Spotkanie otworzył Jarosław Kaczyński, obecni są między innymi premier Węgier Viktor Orban, liderka francuskiej prawicy Marine Le Pen i lider hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wydarzenie to, określane mianem szczytu, nastąpiło po październikowej wizycie Le Pen w Budapeszcie, która była częścią wysiłków podejmowanych przez nią i Orbana w celu konsolidacji europejskiej prawicy. Jarosław Kaczyński powiedział, że sobotnie spotkanie miało na celu znalezienie wspólnej płaszczyzny i zacieśnienie współpracy na szczeblu UE, choć przyznał, że nie będzie to łatwe.

Gdy spotkanie rozpoczęło się w hotelu, niewielka grupa protestujących na zewnątrz gwizdała i wykrzykiwała oskarżenia, że ​​przywódcy są ekstremistami służącymi interesom Kremla. Demonstranci trzymali tablice z napisem „Rosyjski pakt” i skandowali: „Warszawa wolna od faszyzmu!”

Zagraniczne media wskazują na zmianę nastawienia polskiej partii rządzącej do liderki francuskiej prawicy. Prawo i Sprawiedliwość wcześniej odmawiało współpracy z Le Pen ze względu na jej ciepłe stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Mamy tyle samo wspólnego z panią Le Pen, co z panem Putinem” – zauważył Kaczyński w 2017 roku. Dwa lata później określił partię Le Pen jako jedną z kilku ugrupowań w Europie, które były „oczywiście związane z Moskwą i odbierają jej wsparcia”.

W tweecie Le Pen opublikowała swoje zdjęcie z Morawieckim i podziękowała mu za powitanie. Powiedziała, że ​​podzielają życzenie, aby „Europa narodów przywróciła narodom Europy wolność i suwerenność”.

Kresy.pl/AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz