Na Ukraine najgorszy klimat biznesowy w regionie

Ukraina jest ostatnia w rankingu najlepszych państw Europy Środkowej i Wschodniej na lokowanie działalności biznesowej. Inwestorzy chcą rozwijać biznes na Ukrainie lecz są zaniepokojeni brakiem obiecanych reform.

Świadczą o tym kwartalne wyniki notowań indeksu klimatu biznesowego w Europie Środkowej i Wschodniej, dostarczone przez agencję informacyjną Thomson Reuters i Austriacki Bank Kontrolny.

Jak donosi serwis Deutsche Welle, autorzy badań przepytali czterystu przedstawicieli międzynarodowych firm z siedzibą w Austrii, obecnych na wschodnioeuropejskich rynkach. Ocena klimatu biznesowego była przeprowadzona pod względem czterech podstawowych kryteriów jak „koniunktura”, „oczekiwania dot. możliwości rozwoju biznesu”, „klimat dla biznesu” oraz „inwestycje”.

Najlepszy rozwój koniunktury gospodarczej, zgodnie z ocenami przedsiębiorców, spodziewany jest w Polsce i Rosji. W związku z tym, właśnie w tych państwach większość firm w najbliższym czasie planuje ekspansję. Pozytywną dynamikę rozwoju klimatu biznesowego, w mniejszym lub większym stopniu, na podstawie wyników za trzeci kwartał ukazują wszystkie państwa regionu – od Czech i Węgier po Rumunię. Jedyny wyjątek – Ukraina.

Podobnie jak i w innych państwach regionu, po nagłym pogorszeniu się ogólnej sytuacji gospodarczej w czasie największego kryzysu, w 2009 roku na Ukrainie dochodziło do stopniowej poprawy sytuacji. W drugim kwartale tego roku na Ukrainie odnotowano szczególną poprawę nastrojów wśród inwestorów. Jednak już w trzecim kwartale wszystkie cztery podstawowe wskaźniki znacząco spadły.

Angèle Eickhoff, dyrektor Departamentu Informacji Austriackiego Banku Kontrolnego wyjaśnia tę tendencję tak: „Oczywiste jest, że inwestorzy są zaniepokojeni. Kiedy na Ukrainie uległa zmianie władza, cieszyli się oni z stabilizacji politycznej i mieli wysokie oczekiwania. Jednak obiecane reformy w końcu powinny wchodzić w życie. Mówimy o uldze podatkowej i walce z korupcją. Inwestorzy chcą wreszcie poczuć się prawnie zabezpieczeni. Janukowycz powinien przełożyć na działanie kredyt zaufania, jaki otrzymał.” – zaznaczyła Angèle Eickhoff.

Krytykuje ona brak przejrzystości w podejmowaniu decyzji przez rząd Ukrainy. Mówimy przede wszystkim o Kodeksie Podatkowym. Z jednej strony, rząd i Prezydent obiecują obniżenie podatków i unifikację prawa. Jednak z drugiej strony biznes jest zaniepokojony procesem przygotowania stosownego dokumentu. „Z ekonomicznego punktu widzenia trudno jest zrozumieć, w jaki sposób Ukraina pogodzi obiecane obniżenie podatków dla przedsiębiorstw z brakiem możliwości pozyskania dodatkowych środków pieniężnych, które by zasiliły budżet państwa. Ale najważniejsze: brak przejrzystości” – uważa Angèle Eickhoff.

Przy tym, pomimo sceptycyzmu w oczekiwaniu na reformy i niekorzystnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, większość inwestorów planuje rozszerzyć działalność swoich przedsiębiorstw na Ukrainie. Według wskaźników Ukraina znajduje się na trzecim miejscu pod względem przyszłej ekspansji firm, tuż za Polską i Rosją. „Inwestorzy wierzą w Ukrainę, są gotowi do rozszerzenia działalności.” – dodaje Eickhoff.

Plany ekspansji zagranicznych przedsiębiorstw, pomimo nieznacznego spadku, utrzymują się na wysokim poziomie. Skłonność do inwestowania na Ukrainie, jak ukazuje austriacki indeks, powróciła po długiej przerwie tuż po wyborach prezydenckich.

Swietłana Sławecka/e-news.com.ua/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply