W ramach dzisiejszej inauguracji obrad nowej kadencji parlamentu, w sejmowej kaplicy, została odprawiona Msza Święta w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego (NFRR).

Była to prawdopodobnie pierwsza od dziesięcioleci tradycyjna forma Mszy Świętej odprawiona w budynku parlamentu.

O Mszy Świętej poinformował poseł Grzegorz Braun:

Tuż przed samą liturgią zdjęcia zamieścił Maciej Korwin-Dębała:

Natomiast o godzinie 8.30 odbyła się ogólnosejmowa Msza Święta w nowym rycie.

Czytaj także: Polscy katolicy życzliwi wobec Mszy trydenckiej

Nadzwyczajna Forma Rytu Rzymskiego, potocznie zwana trydencką, wyłoniła się z długiej historii przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii, poczynając od starożytności i średniowiecza. Ten porządek celebrowania Mszy obrządku łacińskiego został ogłoszony w 1570 roku przez Piusa V, po soborze trydenckim konstytucją apostolską Quo primum, i obowiązywał powszechnie aż do roku 1970, kiedy to Paweł VI wprowadził Nowy Mszał Rzymski. Liturgia Mszy trydenckiej przebiega w wielu momentach w odmienny sposób, modlitwy są dłuższe, wierni o wiele więcej przebywają w postawie klęczącej. Msza jest sprawowana po łacinie, przodem do ołtarza i tyłem do wiernych.

Czytaj także: Odkryć skarb Tradycji

Nczas.com / Twitter.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    nie biadol Turkuć – ja tam w ogóle wierzący nie jestem, a mi sie podoba, że tradycyjną mszę zrobili w Sejmie. Programiści w pracy też nie używają polskiego, tylko języków takich jak C++ i się nie czepiasz 🙂