Sondaż IBP: PiS wygrywa z poparciem ponad 41 procent

Według najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster zleconego przez Super Expres, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lutym, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego osiągnęłaby wynik 41,40%.

Instytut Badań Pollster przeprowadził sondaż na zlecenie Super Expresu. Według gazety, rządząca partia może liczyć na 41,40% poparcia. To więcej o prawie 3 punkty procentowe, niż w sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych. Partia Jarosława Kaczyńskiego odbudowuje przewagę nad drugą w zestawieniu, Koalicją Obywatelską. Partia Grzegorza Schetyny traci w porównaniu z poprzednimi badaniami i może liczyć na 25,05% poparcia.

Gdyby  wybory odbyły się w lutym, na trzecim miejscu znalazłaby się Lewica z wynikiem 14,35%. Poparcie w przypadku ugrupowania Zandberga, Czarzastego i Biedronia, nieznacznie się waha. Utrzymuje się ono jednak od stycznia w okolicach 13 – 14 %.

Wzrost poparcia odnotowała także koalicja “PSL – Koalicja Polska”, ugrupowanie Kosiniaka-Kamysza może w tym momencie liczyć na 9,76% poparcia. Jest to ponad dwuprocentowy wzrost względem ostatniego publikowanego przez nas sondażu.

W sejmie znalazłaby się również Konfederacja Wolność i Niepodległość, partia ta w stosunku do sondażu IBSP zaliczyła spadek o 0,69%. Wzrost poparcia dla Konfederacji niepokoi rządzącą partię. W przypadku istnienia pięciu silnych klubów parlamentarnych niemożliwe będzie samodzielne rządzenie. To stawia mniejsze ugrupowania w bardzo silnej pozycji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Zmiany poparcia są związane z aktywnością kandydatów na prezydenta. Emocjonalne wystąpienia Andrzeja Dudy mogą się przekładać na lepsze notowania PiS” – mówi w rozmowie z se.pl politolog, prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Sondaż przeprowadził Instytut Badań Pollster w dniach 24-26 lutego na próbie 1097 dorosłych Polaków.

Kresy.pl/Se.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply