Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunii uważa, że ​​publiczne wypowiedzi byłego ministra edukacji i spraw zagranicznych dotyczące agresji Rosji na Ukrainę są nie do przyjęcia.

Jak informowaliśmy, Andrei Marga, który wycofał się z aktywnej polityki i występuje w roli komentatora, w czasie prezentacji napisanej przez siebie książki, której tytuł można przetłumaczyć jako „Przyszłość demokracji”, stwierdził, że obecne granice Ukrainy są „nienaturalne” i powinna ona oddać cześć terytorium niemal każdemu ze swoich sąsiadów.

„Oświadczenia te stoją w rażącej sprzeczności z oficjalnym stanowiskiem Rumunii w sprawie nielegalnej, nieuzasadnionej i niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę, a także z podstawowymi zasadami prawa międzynarodowego, które regulują dziś stosunki międzynarodowe” – przekazał rumuński MSZ.

Resort zapewnił, że “kategorycznie odrzuca” stanowisko Margi, które “akceptuje i promuje złośliwe narracje rozpowszechniane przez Rosję”.

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz kolejny deklaruje zdecydowane poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach” – czytamy w komunikacie.

Wypowiedzi Margi wywołały już protest ambasady Ukrainy w Bukareszcie. Uznała ona, że tego rodzaju uwagi są niedopuszczalne w jakichkolwiek warunkach i „stanowią szczególnie rażące naruszenie w czasie, gdy Ukraina bohatersko broni swojej niepodległości i bezpieczeństwa całej Europy”.

Marga historyk, filozof, wykładowca akademicki i polityk, w latach 1997–2000 był ministrem edukacji narodowej, a w 2012 r. przez kilka miesięcy ministrem spraw zagranicznych. W latach 1993-2004 i 2008-2012 było również rektorem Uniwersytetu Babeş-Bolyai w Klużu-Napoce.

Kresy.pl / news.ro

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply