Planowana na poniedziałek wizyta szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa w Belgradzie została odwołana – przekazał agencji Interfax przedstawiciel rosyjskiej dyplomacji. Powodem tej decyzji jest zamknięcie przestrzeni powietrznej dla samolotu rosyjskiego ministra przez kraje sąsiadujące z Serbią.

Źródło agencji Interfax w rosyjskim MSZ potwierdziło wcześniejsze doniesienia serbskich mediów, że Bułgaria, Macedonia Północna i Czarnogóra zamknęły przestrzeń powietrzną dla samolotu rosyjskiego ministra. “Nasza dyplomacja nie opanowała jeszcze sztuki teleportacji” – Guardian cytuje źródło w rosyjskim MSZ. Później rzeczniczka rosyjskiej dyplomacji Maria Zacharowa także potwierdziła wcześniejsze doniesienia serbskich mediów.

W poniedziałek Ławrow miał spotkać się z prezydentem Serbii, szefem dyplomacji, przewodniczącym parlamentu i patriarchą Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Biuro prezydenta Serbii poinformowało, że Vučić spotka się jednak 6 czerwca z ambasadorem Rosji Aleksandrem Bocanem-Charczenką.

Pod koniec maja prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną ze swoim serbskim odpowiednikiem Aleksandrem Vučiciem. Służba prasowa Kremla podała, że omówili sytuację na Ukrainie i wydarzenia wokół Kosowa.

Jak informowaliśmy, w połowie kwietnia serbska wicepremier i minister górnictwa i energetyki Zorana Mihajlović przekazała, że władze kraju oczekują,  że od września 2023 roku otrzymają skroplony gaz ziemny (LNG) z Grecji oraz gaz ziemny z Azerbejdżanu, co pozwoli zmniejszyć zależność kraju od dostaw rosyjskich paliw.

Zobacz także: MSZ Węgier: Serbia „powinna dołączyć do UE wczoraj”

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply