Do MSZ Litwy wezwano w poniedziałek ambasadora Białorusi w Wilnie Walera Baranouskiego. Wręczono mu notę protestacyjną w sprawie naruszenia w niedzielę litewskiej granicy państwowej przez białoruski śmigłowiec podczas trwania akcji „Droga wolności”.

Litwini wskazali, że białoruski Mi-24 w niedzielę o godz. 18.50 (godz. 17.50 w Polsce) przekroczył litewską granicę państwową w Miednikach.

Wilno wezwało Mińsk do wyjaśnienia sprawy i zapewniania, że podobne incydenty już więcej się nie powtórzą.

Jak informowaliśmy, resort obrony w Mińsku z kolei zakomunikował w poniedziałek rano, że w niedzielę około godziny 19.30 (godz. 18.30 w Polsce) „udaremniona został prowokacja ze strony Litwy”. Miało do niej dojść w rejonie oszmiańskim w pobliżu granicy.

„Z terenu przygranicznego wypuszczono w powietrze sondę w postaci ośmiu balonów z symboliką antypaństwową” – napisała agencja „Biełta” powołując się na komunikat resortu.

Czytamy, że białoruskie siły powietrzne zareagowały poderwaniem śmigłowców Mi-24. „Przelot balonów został przerwany bez użycia broni” – przekazano.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W niedzielę wieczorem od Placu Katedralnego w Wilnie do miejscowości Miedniki przy granicy z Białorusią zorganizowano akcję solidarności z Białorusinami walczącymi o demokratyczne przemiany w swym kraju. W „żywym łańcuchu” uczestniczyło ok. 50 tys. osób.

Kresy.pl  / Fakty Interia
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz