Do MSZ Litwy wezwano w poniedziałek ambasadora Białorusi w Wilnie Walera Baranouskiego. Wręczono mu notę protestacyjną w sprawie naruszenia w niedzielę litewskiej granicy państwowej przez białoruski śmigłowiec podczas trwania akcji „Droga wolności”.

Litwini wskazali, że białoruski Mi-24 w niedzielę o godz. 18.50 (godz. 17.50 w Polsce) przekroczył litewską granicę państwową w Miednikach.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Wilno wezwało Mińsk do wyjaśnienia sprawy i zapewniania, że podobne incydenty już więcej się nie powtórzą.

Jak informowaliśmy, resort obrony w Mińsku z kolei zakomunikował w poniedziałek rano, że w niedzielę około godziny 19.30 (godz. 18.30 w Polsce) „udaremniona został prowokacja ze strony Litwy”. Miało do niej dojść w rejonie oszmiańskim w pobliżu granicy.

„Z terenu przygranicznego wypuszczono w powietrze sondę w postaci ośmiu balonów z symboliką antypaństwową” – napisała agencja „Biełta” powołując się na komunikat resortu.

Czytamy, że białoruskie siły powietrzne zareagowały poderwaniem śmigłowców Mi-24. „Przelot balonów został przerwany bez użycia broni” – przekazano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W niedzielę wieczorem od Placu Katedralnego w Wilnie do miejscowości Miedniki przy granicy z Białorusią zorganizowano akcję solidarności z Białorusinami walczącymi o demokratyczne przemiany w swym kraju. W „żywym łańcuchu” uczestniczyło ok. 50 tys. osób.

Kresy.pl  / Fakty Interia

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz