Moskiewskie metro wprowadziło to, reklamowany przez władze jako pierwszy tego typu na świecie, system płatności z wykorzystaniem technologii rozpoznawania twarzy. System o nazwie Face Pay został uruchomiony w piątek na ponad 240 stacjach w stolicy Rosji.

„Teraz wszyscy pasażerowie będą mogli zapłacić za podróż bez wyjmowania telefonu czy karty bankowej” – napisał na Twitterze mer Moskwy Siergiej Sobianin.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Sobianin przekazał, że aby aktywować Face Pay, pasażerowie będą musieli połączyć swoje zdjęcie, kartę bankową i kartę metra z usługą za pośrednictwem aplikacji mobilnej metra. „Wystarczy spojrzeć w kamerę, aby przejść przez bramki obrotowe” – powiedział mer Moskwy.

Władze Moskwy spodziewają się, że nawet 15% pasażerów metra będzie regularnie korzystać z Face Pay w ciągu najbliższych trzech lat. System ma przyśpieszyć przepływ ludzi przez bramki, szczególnie w godzinach szczytu.

„Moskwa jako pierwsza na świecie wprowadza Face Pay na taką skalę. Technologia jest nowa i bardzo złożona, będziemy nadal pracować nad jej ulepszaniem – stwierdził Sobianin.

Jak poinformowały lokalne władze, dane pasażerów będą „bezpiecznie zaszyfrowane”, a zebrane dane będą przechowywane w centrach przetwarzania danych, do których dostęp mają tylko pracownicy ministerstwa spraw wewnętrznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„To niebezpieczny nowy krok w dążeniu Rosji do kontroli nad swoją populacją. Musimy mieć pełną przejrzystość, jak ta aplikacja będzie działać w praktyce – powiedział Stanislaw Shakirow, założyciel Roskomsvoboda, grupy zajmującej się ochroną praw cyfrowych i wolności informacji.

„Zbliżamy się do autorytarnych krajów, takich jak Chiny, które też wdrożyły technologię rozpoznawania twarzy. Metro w Moskwie jest instytucją rządową i wszystkie dane mogą trafić w ręce służb bezpieczeństwa – dodał.

Moskwa niedawno rozszerzyła swoją technologię rozpoznawania twarzy w całej stolicy o sieć ponad 175 000 kamer monitorujących.

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że kamery były używane do identyfikacji protestujących, którzy uczestniczyli w wiecach poparcia uwięzionego polityka opozycji Aleksieja Nawalnego. Rozpoznawanie twarzy zostało również wykorzystane do wymuszenia kwarantanny Covid-19 podczas dwumiesięcznej blokady Rosji wiosną 2020 roku.

Rosyjskie metro obsługuje ponad 6 mln pasażerów dziennie.

CZYTAJ TAKŻE: Może powstać wspólny system rozpoznawania twarzy dla Unii Europejskiej

Kresy.pl / hrw.org / theguardian.com / mos.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz