Już wkrótce w Budapeszcie dojdzie do spotkania premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana. Rozmowy mają dotyczyć głównie trwających negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej.

We wtorek portal wPolityce.pl nieoficjalnie poinformował, że jeszcze w tym tygodniu polski premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Budapesztu, żeby spotkać się z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Według informatora tego portalu, obaj politycy mają rozmawiać na temat „koordynacji polityki obu krajów wobec Brukseli (…) w kontekście polskiego i węgierskiego weta wobec mechanizmu łączącego tzw. praworządność z unijnymi funduszami”. Podano też, że strona polska zamierza upewnić się co do rzeczywistych intencji rządu węgierskiego. Polskiemu rządowi zależy bowiem na tym, by żaden z krajów nie zdecydował się na rozwiązania szkodliwe dla drugiego i na wspólnych uzgodnieniach „w sprawie takiego rozwiązania, które mogłoby zakończyć konflikt”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Wieczorem tego samego dnia odniesienia te potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze. Napisał, że spotkania Morawieckiego z Orbanem odbędzie się w czwartek. Dodał, że „głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej”.

Przeczytaj:Winnicki: rząd Morawieckiego oddał suwerenność już w lipcu – przejdźcie do ofensywy! [+VIDEO]

Komisja Europejska od trzech lat kontestuje reformy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uważając jest za naruszające zasady demokratycznego państwa prawa. Celem podobnego postępowania eurokratów są również Węgry.

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Obecnie trwają negocjacje prowadzone przez niemiecką prezydencję w UE. Morawiecki zapowiadał, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego polski rząd porozumienia ws. powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Przeczytaj: „Unia Europejska bez głupich Węgrów i Polaków” w niemieckiej telewizji publicznej

Czytaj także: Soros wzywa do ominięcia polsko-węgierskiego weta ws. budżetu UE

Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, negocjacje na temat budżetu UE powinny być kontynuowane. Uważa, że w końcu dojdzie do porozumienia. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała dalsze rozmowy z Polską i Węgrami i zbadanie wszystkich możliwych opcji.

Czytaj także: Większość Polaków popiera weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej

PAP / interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz