Już wkrótce w Budapeszcie dojdzie do spotkania premierów Polski i Węgier, Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana. Rozmowy mają dotyczyć głównie trwających negocjacji budżetowych w Unii Europejskiej.

We wtorek portal wPolityce.pl nieoficjalnie poinformował, że jeszcze w tym tygodniu polski premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Budapesztu, żeby spotkać się z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Według informatora tego portalu, obaj politycy mają rozmawiać na temat „koordynacji polityki obu krajów wobec Brukseli (…) w kontekście polskiego i węgierskiego weta wobec mechanizmu łączącego tzw. praworządność z unijnymi funduszami”. Podano też, że strona polska zamierza upewnić się co do rzeczywistych intencji rządu węgierskiego. Polskiemu rządowi zależy bowiem na tym, by żaden z krajów nie zdecydował się na rozwiązania szkodliwe dla drugiego i na wspólnych uzgodnieniach „w sprawie takiego rozwiązania, które mogłoby zakończyć konflikt”.

 

Wieczorem tego samego dnia odniesienia te potwierdził rzecznik rządu, Piotr Müller. Zamieścił w tej sprawie wpis na Twitterze. Napisał, że spotkania Morawieckiego z Orbanem odbędzie się w czwartek. Dodał, że „głównym tematem rozmowy będą trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej”.

Przeczytaj:Winnicki: rząd Morawieckiego oddał suwerenność już w lipcu – przejdźcie do ofensywy! [+VIDEO]

Komisja Europejska od trzech lat kontestuje reformy wymiaru sprawiedliwości przeprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości uważając jest za naruszające zasady demokratycznego państwa prawa. Celem podobnego postępowania eurokratów są również Węgry.

W ostatnim okresie eurokraci, Parlament Europejski i Niemcy chcą wprowadzenia wraz z budżetem UE na lata 2021-2027 mechanizmu wiążącego wypłaty z niego z oceną prawa stanowionego w państwach członkowskich w aspekcie sądownictwa. Polska i Węgry zablokowały prace nad budżetem domagając się rezygnacji z tego mechanizmu.

Obecnie trwają negocjacje prowadzone przez niemiecką prezydencję w UE. Morawiecki zapowiadał, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego polski rząd porozumienia ws. powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Przeczytaj: „Unia Europejska bez głupich Węgrów i Polaków” w niemieckiej telewizji publicznej

Czytaj także: Soros wzywa do ominięcia polsko-węgierskiego weta ws. budżetu UE

Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, negocjacje na temat budżetu UE powinny być kontynuowane. Uważa, że w końcu dojdzie do porozumienia. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała dalsze rozmowy z Polską i Węgrami i zbadanie wszystkich możliwych opcji.

Czytaj także: Większość Polaków popiera weto w sprawie budżetu Unii Europejskiej

PAP / interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply