Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki podał, że tak wysoka nadwyżka to m. in. efekt wzrostu przychodów budżetowych.

Wicepremier Mateusz Morawiecki poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej, że nadwyżka po sierpniu wyniosła 4 miliardy 900 milionów złotych. Minister Rozwoju podał, że wedle szacunkowych danych dochody budżetu pomiędzy styczniem a sierpniem był wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku o około 20 miliardów 500 milionów złotych. Dzięki temu nadwyżka budżetowa w sierpniu była możliwa.Minister podał, że dochody z VAT wzrosły w ujęciu rocznym o 23,5 procent czyli ponad 20 miliardów złotych. Z kolei dochody z akcyzy i podatku od gier wzrosły w ujęciu rocznym o 4,1 procent czyli 1,8 mld złotych. Jeżeli chodzi o PIT, do dochody były wyższe w ujęciu rocznym o 8,3 procent – 2,5 mld złotych, a dochody z CIT wzrosły o 13,3 procent czyli 2,4 mld złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Zaskakująca nadwyżka budżetowa. Sukces finansowy państwa

Morawiecki zapowiedział, że deficyt budżetowy będzie na koniec tego roku niższy o 10, lub nawet 20 mld zł od zakładanego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dzięki zrównoważonemu budżetowi, dzięki budżetowi, który będzie miał deficyt na koniec roku, ale deficyt mniejszy, niż zakładaliśmy, może nawet znacząco mniejszy, pokazujemy, że jest możliwe jednoczesne dbanie o społeczeństwo, o ludzi bardziej potrzebujących, o tych, którym było trudniej w czasie transformacji – twierdzi Morawiecki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ministerstwo finansów zablokowało ponad 3,2 mld zł zwrotów VAT.

Wicepremier Mateusz Morawiecki chwalił ministerstwo finansów, które ma starać się ukrócić nieprawidłowości i patologie w obszarze podatków. Dodał, że można dostrzec tego znakomite efekty w budżecie, pomimo, że cały czas jeszcze walczy z bardzo źle pojętą inwencją, kreatywnością przestępców podatkowych.

Morawiecki stwierdził, że rząd walczy z pułapką słabości instytucjonalnej Polski w obszarze podatków. – Dzisiaj w skuteczny sposób tę pułapkę domykamy. Nie chcę powiedzieć, że ona już jest wyeliminowana, ale warto popatrzeć na to, na którym miejscu byliśmy w obszarze podatkowym w latach 2007-2015, a jak jest to dzisiaj w latach 2016 i 2017. Otóż wtedy byliśmy na trzecim, czwartym miejscu od końca na 28 krajów UE, dzisiaj jesteśmy na pierwszym miejscu – to są dane, które otrzymujemy od KE – powiedział wicepremier.

Kresy.pl / tvp.info

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz