Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Arabii Saudyjskiej powiedział, że kraj ten jest zainteresowany polskim przemysłem obronnym, a potencjalnie transporterami Rosomak i dronami. Zaznaczył też, że Rijad staje się dla Polski coraz ważniejszym partnerem w zakresie dostaw ropy.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Arabii Saudyjskiej. W stolicy kraju, Rijadzie, spotkał z następcą tronu, księciem i premierem Mohammedem ibn Salmanem. Obaj politycy rozmawiali m.in. o współpracy w zakresie energetyki, energii odnawialnej oraz o eksporcie żywności z Polski.

Podczas konferencji prasowej premier podkreślił, że Arabia Saudyjska jest największym producentem ropy naftowej, a zarazem największym eksporterem tego surowca na świecie, zdolnym do stabilizowania jego cen. Zaznaczył, że ma to ogromne znaczenie dla takich krajów, jak Polska, które muszą importować ropę.

 

„Polska dywersyfikuje dostawy ropy naftowej z całego świata i dla nas Arabia Saudyjska staje się coraz ważniejszym partnerem” – dodał Morawiecki.

Szef rządu podkreślał też polityczną rolę Arabii Saudyjskiej jako sojusznika USA. Powiedział, że sojusz tych dwóch państw „stabilizuje tę część świata”, a pośrednio wzmacnia sojuszników Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej.

Przeczytaj: Stany Zjednoczone liczą na zwiększenie pomocy dla Ukrainy ze strony państw arabskich

Premier przypomniał, że z wizytą w krajach arabskich przebywa też prezydent Andrzej Duda. Powiedział, że obaj prezentują w nich polski punkt widzenia, m.in. na to, „w jaki sposób dzisiaj należy rozumieć wyzwania europejskie”.

Morawiecki powiedział, że w Rijadzie rozmawiał też na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę i podziękował bin Salmaniemu za wspieranie Ukrainy. Podkreślił, że Arabia Saudyjska przekazała Ukrainie pomoc finansową o równowartości dwóch mld złotych.

Czytaj także: Arabowie uznają wojnę na Ukrainie za przykład „rasizmu Zachodu”

Zobacz: Biden jedzie do Arabii Saudyjskiej, by uzyskać jej wsparcie przeciw Rosji i Chinom

„Podziękowałem premierowi Arabii Saudyjskiej za jego wsparcie dla Ukrainy. Za to, że w ostatnich kilku dniach na Ukrainie pojawił się minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, co wzbudziło ogromne zainteresowanie całego świata” – zaznaczył szef rządu. Jego zdaniem, podczas „długiej dyskusji” z saudyjskimi ministrami „doszliśmy do wniosku, że jest bardzo dużo otwartych pól współpracy pomiędzy Polską i Arabią Saudyjską”.

Morawiecki wymienił w tym kontekście współpracę energetyczną, która „leży w interesie naszego kraju”, a także kooperację w sferze przemysłu zbrojeniowego, turystyki i informatyki.

„Arabia Saudyjska jest zainteresowana polskim przemysłem obronnym i o tym także rozmawiałem z premierem, który chce wzmacniać bezpieczeństwo, podobnie jak my chcemy wzmacniać bezpieczeństwo” – zaznaczył szef rządu. Jako potencjalne produkty eksportowe wymienił transportery opancerzone Rosomak i drony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Ponadto, Morawiecki relacjonował, że saudyjscy ministrowie przedstawili mu „wspaniałe, bardzo ciekawe projekty przyszłości”, wiążące się „z miastami przyszłości – smart cities”. Uważa to za ogromną szansę dla polskich firm informatycznych. Jako pola do współpracy wskazał też bezpieczeństwo żywnościowe. Podkreślił, że Polska jest jednym z największych eksporterów żywności w Unii Europejskiej. Twierdził też, że jego słowa padły w Arabii Saudyjskiej na podatny grunt.

„Tutaj polscy rolnicy, polscy przedsiębiorcy rolni, przetwórstwo rolne może znaleźć swoje ujście” – oświadczył premier. „Jestem przekonany, że dzisiaj te wrota do eksportu polskiego rolnictwa na pewno zostały szerzej uchylone w Arabii Saudyjskiej” – podkreślił. Morawiecki poinformował, że po powrocie do kraju poprosi wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o nawiązanie współpracy z jego odpowiednikiem w Arabii Saudyjskiej.

Dodajmy, że parę lat temu Arabia Saudyjska według części źródeł była zainteresowana ukraińskimi rakietami systemu Wilcha-M. W 2021 roku pisaliśmy, że strona ukraińska potwierdziła, iż pierwszym zagranicznym nabywcą systemu artylerii rakietowej Wiłcha-M będą Zjednoczone Emiraty Arabskie.

PAP / interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply