Rosja jest gotowa wykorzystać globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów politycznych twierdzi ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Według niedzielnej notki prasowej opublikowanej przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, Rosja jest gotowa wykorzystać globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów politycznych.

Rosja zademonstrowała, że jest gotowa wykorzystać globalne bezpieczeństwo żywnościowe do własnych celów politycznych, a następnie podszywać się pod stronę, która rzekomo działa rozsądnie i za wszelkie niepowodzenia obarcza Zachód.

“Podejmowana przez Rosję próba zmniejszenia dotkliwości sankcji międzynarodowych podkreśla nacisk, jaki sankcje kładą na reżim” – czytamy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i Kanclerz Niemiec Olaf Scholz  przeprowadzili w sobotę rano rozmowę z prezydentem Władimirem Putinem. Prezydent Macron i kanclerz Scholz podkreślili również prezydentowi Putinowi pilną potrzebę zniesienia blokady Odessy, aby umożliwić eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne i tym samym zapobiec światowemu kryzysowi żywnościowemu. Zwrócili uwagę na obietnicę prezydenta Rosji, że do portu po oczyszczeniu min będą mogły wpłynąć statki na eksport zbóż, a port nie będzie wykorzystywany przez Rosję do celów wojskowych.

Wielka Brytania koordynuje z sojusznikami potencjalny plan wysłania okrętów wojennych do portu w Odessie, aby zapewnić eskortę dla statków eksportujących ukraińskie zboże. Litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział , że rozmawiał z brytyjską minister spraw zagranicznych Liz Truss o stworzeniu takiego „korytarza ochronnego” z Odessy.

Powiedział również, że „koalicja chętnych”, złożona z krajów NATO i innych narodów uzależnionych od zboża, takich jak Egipt, może chcieć zaangażować zasoby wojskowe, aby wzmocnić ochronę i zapobiec powszechnym niedoborom żywności.

Według The Times, sojusznicze marynarki wojenne oczyszczą obszar wokół południowego portu z rosyjskich min, zanim przystąpią do ochraniania okrętów towarowych przewożących niezbędne produkty.

Rozmieszczone zostaną również pociski dalekiego zasięgu, aby powstrzymać wszelkie rosyjskie próby sabotażu korytarza.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply