Migranci z ośrodka w Wędrzynie znów protestowali. Chcieli natychmiast wyjść

W środę w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie w woj. lubuskim, niedaleko granicy z Niemcami, część przebywających tam migrantów zaczęła protestować. Domagali się natychmiastowego zwolnienia z ośrodka.

Jak poinformowała rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak, w ramach protestu mieszkańcy jednego z segmentów odmówili wyjścia na śniadanie.

– Wśród biorących udział w proteście są cudzoziemcy czekający na rozpatrzenie ich wniosków o ochronę międzynarodową w Polsce oraz oczekujący na deportację do kraju pochodzenia – powiedziała rzeczniczka. Zaznaczyła, że spełnienie ich żądań jest niemożliwe, bo bez decyzji odpowiednich organów osoby te nie mogą opuścić ośrodka.

 

Konieczniak przekazała też, że nie doszło do żadnych aktów przemocy czy dewastacji mienia. W celu zapobieżenia ewentualnej eskalacji protestu, prewencyjnie do Wędrzyna skierowano dodatkowych strażników granicznych oraz wsparcie policyjne w sile kilkudziesięciu funkcjonariuszy. Z obcokrajowcami przeprowadzono rozmowy, mające rozładować zaistniałe napięcie. Rzeczniczka zapewniła, że sytuacja została opanowana.

Tymczasowy ośrodek w Wędrzynie, założony w połowie września ub. roku na poligonie wojskowym, jest prowadzony przez Nadodrzański Oddział Straży Granicznej. Przeznaczony jest wyłącznie dla mężczyzn, którzy są do niego kierowani decyzją sądu. Obecnie przebywa w nim 528 cudzoziemców, w tym m.in. 330 obywateli Iraku, 37 obywateli Afganistanu oraz 11 Syryjczyków. Jednocześnie, niespełna 100 cudzoziemców zostało niedawno przeniesionych do wyremontowanego, strzeżonego ośrodka w Lesznowoli w woj. mazowieckim. W najbliższym czasie ma tam pojechać jeszcze 50 osób.

Przebywający w Wędrzynie migranci co jakiś czas wszczynają awantury, wyrażając w ten sposób swoje niezadowolenie z przebywania w tym miejscu. Zdarzają się przypadki obrażania strażników granicznych czy dewastacji.

Podobny protest do obecnego miał miejsce w połowie grudnia 2021 roku w Białej Podlaskiej. Wówczas, część przebywających tam migrantów w ramach protestu przestała przychodzić na posiłki, domagając się opuszczenia ośrodka

Z kolei do najpoważniejszego incydentu w ośrodku w Wędrzynie doszło pod koniec listopada ub. roku. Przypomnijmy, że doszło tam wtedy do zamieszek, które w mediach określono mianem „buntu”. Kilkuset imigrantów próbowało sforsować bariery, w tym ogrodzenie, i uciec ze strzeżonego ośrodka. Wieczorem policja i Straż Graniczna poinformowały, że sytuacja została opanowana. Agresywni mężczyźni zdemolowali pokoje, próbowali sforsować ogrodzenie. Twierdzili, że chcą dostać się do Niemiec.

Zobacz: Bunt migrantów w Wędrzynie. Służby pokazały nagrania [+VIDEO]

Zobacz również: Protest imigrantów w białoruskim obozie [+WIDEO]

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply