Według decyzji Sądu Najwyższego miasto Biała Podlaska nie musi zwracać kamienicy Gminie Wyznaniowej Żydowskiej.

Gmina Żydowska w 2018 roku wniosła skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Chodziło o zwrot jednej z kamienic przy placu Wolności 2.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu skargi kasacyjnej strony powodowej (…) 24 czerwca wydał wyrok, którym oddalił skargę – mówi Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego Sądu Najwyższego.

Ubiegać się o zwrot nierucomości gminy żydowskie  mogą dzięki ustawie z 1997 roku. Są jedenak pewne ograniczenia.

Gmina żydowska może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania w przedmiocie przeniesienia na rzecz gminy własności nieruchomości przejętych przez Skarb Państwa pod warunkiem, że 1 września 1939 roku była właścicielem danej nieruchomości – tłumaczyła w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim sędzia Barbara Du Château, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Według drugiego warunku na nieruchomości powinny znajdować się synagogi lub budynki służące celom kultu religijnego lub działalności charytatywno–opiekuńczej (w 1939 roku). Musiał być on spełniony, aby gmina mogła domagać się od Skarbu Państwa zwrotu nieruchomości albo przyznaniu nieruchomości zamiennej lub odszkodowania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Maciej Kijas, pełnomocnik gminy przekonywał, że „zostały spełnione wszelkie przesłanki określone w ustawie z dnia 20 lutego 1997 roku o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich”.

W szczególności został spełniony wymóg, aby na nieruchomości objętej sporem, istniał w dniu wejścia w życie ww. ustawy, budynek służący uprzednio celom działalności charytatywno-opiekuńczej. Dochody z tego budynku stanowiły bezpośrednie źródło finansowania Szpitala Żydowskiego w Białej Podlaskiej. A w konsekwencji powództwo powinno być uwzględnione – mówił Kijas.

W ramach odzyskiwania mienia po miejscach kultu, w 2011 roku Gmina Żydowska odzyskała już położony w centrum Białej Podlaskiej plac Szkolny Dwór, gdzie przed wojną stała synagoga.

CZYTAJ TAKŻE: Raport Departamentu Stanu USA: polski rząd spotyka się z naciskami ws. restytucji żydowskiego mienia bezspadkowego

Kresy.pl / Dziennik Wschodni

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    MP :

    żydy straciły Bandziory podszywające się pod żydów ”odzyskuja”żydy straciły zycie bo podrabiane zydy -bandziory wywołały wojny i holohłysty,niezły biznes i jeszcze cały świat u śmierdzacych nóg,diabeł w czystej postaci..