Władze Meksyku wysłał list do izraelskiego rządu wzywając do ułatwienia ekstradycji byłego meksykańskiego urzędnika odpowiedzialnego za kontrowersyjne śledztwo w sprawie zniknięcia 43 studentów siedem lat temu – poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, Meksyk wysłał list do izraelskiego rządu wzywając do ułatwienia ekstradycji byłego meksykańskiego urzędnika odpowiedzialnego za kontrowersyjne śledztwo w sprawie zniknięcia 43 studentów-nauczycieli siedem lat temu.

Tomas Zeron, były szef meksykańskiej agencji kryminalnej, od zeszłego roku przebywa w Izraelu, gdzie udał się, by uniknąć śledztwa o przeszkadzanie w śledztwie w sprawie masowych uprowadzeń. Meksykańskie władze i krewni zaginionych młodych ludzi oskarżyli Zerona o podłożenie dowodów na poparcie wersji poprzedniej administracji dotyczącej tego, co stało się z 43 studentami po ich porwaniu w nocy z 26 września 2014 roku.

Zeron, do którego nie udało się uzyskać komentarza, wcześniej zaprzeczył temu zarzutowi. Wiceminister spraw wewnętrznych Alejandro Encinas powiedział, że prezydent Andres Manuel Lopez Obrador poprosił o pomoc izraelskiego premiera Naftalego Bennetta.

„Prezydent wysłał list… prosząc o wsparcie (Izraela) i współpracę w przyspieszeniu procesu ekstradycji (Zerona)” – powiedział Encinas, zauważając, że Bennett jeszcze nie otrzymał listu. Ambasada Izraela w Meksyku nie skomentowała sytuacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Studenci zaginęli w południowo-zachodnim mieście Iguala. Rząd powiedział, że zostali porwani przez skorumpowaną policję w zmowie z lokalnym gangiem narkotykowym. Ostatnia administracja powiedziała, że ​​gang zabił studentów, wierząc, że niektórzy z nich pracują dla konkurencyjnej organizacji, spalili ich ciała i wrzucili ich prochy do rzeki.

Jak dotąd tylko szczątki dwóch z 43 zostały ostatecznie zidentyfikowane.

Panel międzynarodowych ekspertów znalazł później luki w oficjalnej wersji, pogłębiając gniew z powodu skandalu, który splamił reputację poprzedniego rządu. Lopez Obrador zobowiązał się wyjaśnić sprawę, gdy kandydował na urząd w 2018 roku.

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz