Brytyjski The Guardian informuje o śledztwie arabskich dziennikarzy, które ujawniło, że broń sprzedawana Arabii Saudyjskiej przez zachodnie państwa trafiała w ręce terrorystów w Jemenie.

Broń pochodziła m.in z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, wynika dokumentalnego filmu “The End User”. Śledztwo wykazało liczne przykłady zachodniej broni, która trafiała w ręce bojowników powiązanych z Al-Kaidą i ISIS. “Tam, gdzie znaleźliśmy nadużycia systemu certyfikacji użytkownika końcowego, szukaliśmy wyjaśnień od firm zbrojeniowych i rządu, który autoryzował sprzedaż dla koalicji. Wielu po prostu przymyka oko” – powiedział Mohammad Abo-Elgheit z organizacji Arab Reporters for Investigative Journalists.

Dziennkarze zarzucają koalicji prowadzonej przez Arabię Saudyjską, dostawców broni i rządy poszczególnych państw o systematyczne łamanie przepisów dotyczących certyfikacji “użytkownika końcowego” sięgających początków konfliktu w w Jemenie w 2015 roku. W 2016 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła obawę, że broń, która jest używana w Jemenie, może trafić na czarny rynek.

“Nigdy nie nałożono żadnych kar za naruszenia. Certyfikaty mają na celu zapewnienie sprzedawcy lub zezwalającego na jej sprzedaż, że broń będzie używana tylko przez kupującego i nie zostanie przekazana ani sprzedana” – informuje The Guardian.

Dziennik przypomina, że pierwszy kraj UE, który oficjalnie podniósł kwestię z Arabią Saudyjską, po tym, jak materiał filmowy ujawnił rebeliantów Houthi wyposażonych w karabiny G3. “W historycznym południowo-zachodnim mieście Taiz brak służb bezpieczeństwa umożliwił Al-Kaidzie na Półwyspie Arabskim wypełnić próżnię. W 2016 roku Al-Kaida transmitowała materiał z bitwy w Taiz przeciwko rebeliantom Houthi, w której ich bojownicy używali niemieckich karabinów maszynowych MG3” – podaje dalej The Guardian.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Amerykański Senar za rezolucją dot. zakończenia wsparcia USA dla wojny w Jemenie

kresy.pl / the guardian

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply