W związku z ogłoszonym stanem wojennym w poniedziałek w ośrodkach szkoleniowych ukraińskiej armii rozpoczęły się turnusy szkoleniowe dla rezerwistów. Ma to służyć podniesieniu gotowości bojowej ukraińskiej armii na wypadek ataku. – pisze Ukraińska Prawda powołując się na Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych.

W ramach podjętych działań przewidziano m.in. przeprowadzenie taktycznych ćwiczeń brygadowych trwających do 10 dni na poligonach w obwodach chersońskim i zaporoskim.

W związku z wezwaniami rezerwistów w ośrodkach szkoleniowych podjęto dodatkowe działania w celu stworzenia odpowiednich warunków pobytu i zapewnienia odpowiedniej jakości szkolenia. Wojsko zapewnia, że rezerwiści wrócą do domów przed Bożym Narodzeniem według kalendarza gregoriańskiego, czyli do 25. grudnia.

Armia skierowała do obsługi ćwiczeń kadetów wyższych uczelni wojskowych, którzy będą pełnić funkcje dowódców oraz instruktorów.

Jak podaje Ukraińska Prawda, ćwiczenia brygady zmechanizowanej już trwają na poligonie dowództwa operacyjnego „Północ” w obwodzie czernichowskim. Obejmują one m.in. takie zadania taktyczne jak prowadzenie ognia przez czołgi i bojowe wozy piechoty oraz artylerię czy różne sposoby ataku i obrony na poziomie kompanii i batalionów. Zapewniono przy tym, że ćwiczenia mają „imitować warunki zbliżone do rzeczywistych bojowych”.

Stan wojenny został wprowadzony w 10 obwodach Ukrainy po eskalacji konfliktu zbrojnego z Rosją, do której doszło tydzień temu w Cieśninie Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskich okrętów, po czym zostały one zostały zajęte przez Rosjan. Rosjanie zatrzymali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej: Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu a także ich załogi, które oskarżono o nielegalne przekroczenie granicy.

CZYTAJ TAKŻE: Co oznacza stan wojenny na Ukrainie

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

    • Accipiter
      Accipiter :

      Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.