Siły zbrojne Indii i Chin znów starły się w ubiegłym tygodniu na spornej granicy między tymi państwami w Himalajach – podały w poniedziałek indyjskie media i źródła wojskowe. W walkach żołnierze obu stron mieli zostać rannni.

Chińscy żołnierze próbowali 20 stycznia przekroczyć przejście graniczne Naku La, ale zostali fizycznie zablokowani przez wojska indyjskie – informuje „India Times” w poniedziałek. Około 20 żołnierzy chińskich i 4 żołnierzy indyjskich odniosło rany, mimo że według relacji jednego ze źródeł, w czasie incydentu nie użyto broni palnej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Armia indyjska nazwała incydent „drobną konfrontacją”, która została „rozwiązana przez lokalnych dowódców zgodnie z ustalonymi protokołami”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sytuacja na terenie, gdzie doszło do starcia jest napięta, ale stabilna – podkreślają indyjskie media.

W ubiegłym roku na spornej granicy indyjsko-chińskiej dochodziło do śmiertelnych starć. Walki toczyły się głównie w położonym bardziej na zachód regionie Ladakhu. Do konfrontacji dochodziło także w okolicach Nathu La. Punktem kulminacyjnym była potyczka z 15 czerwca 2020 roku, w której śmierć poniosło 20 żołnierzy indyjskich. Doniesienia sugerowały także straty po stronie chińskiej. Nie zostały jednak oficjalnie potwierdzone.

Zobacz także: Chiny żądają od Indii wypuszczenia żołnierza

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sytuacja w himalajskiej dolinie eskalowała od początku maja ubiegłego roku odkąd obie strony zwiększyły liczbę żołnierzy pojawiających się na spornym terytorium. Przedmiotem sporu jest ważna droga biegnąca w wysokogórskiej dolinie. Do starcia miało dojść po tym gdy Hindusi i Chińczycy próbowali dokonać „deeskalacji” sytuacji na granicy. W efekcie doszło jednak do jej poważnego zaostrzenia. Były to pierwsze ofiary śmiertelne na chińsko-indyjskiej granicy od 1975 r.

Zobacz także: Indie i Chiny zgadzają się co do wycofania swoich wojsk ze spornego regionu

timesofindia.indiatimes.com / dw.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz