Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w czwartek poinformował, że „chińskie zagrożenie” wobec Indii i innych azjatyckich państw jest jednym z powodów, dla których USA zmniejszyły liczbę żołnierzy w Europie – poinformował portal India.com.

Jak poinformował portal India.com, sekretarz stanu USA Mike Pompeo ogłosił, że zagrożenie ze strony chińskiej armii wobec Indii i innych krajów azjatyckich jest jednym z powodów wycofywania części wojsk amerykańskich z Europy. Relokacja części jednostek ma wywrzeć na Chinach presję.

Pompeo wypowiedział się na ten temat, zapytany o to, dlaczego liczba żołnierzy amerykańskich w Niemczech została zmniejszona.

Zobacz też: Indie proszą Rosję o przyspieszenie dostaw sprzętu wojskowego. Chodzi o most powietrzny

Stany mają analizować swoje globalne rozmieszczenie sił, aby upewnić się, że są odpowiednio ustawione do przeciwdziałania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie ze strony Chin dla krajów azjatyckich, takich jak Indie, Malezja, Indonezja i Filipiny – poinformował Mike Pompeo w czwartek.

„Dopilnujemy, abyśmy byli odpowiednio przygotowani do przeciwstawienia się chińskiej armii. Uważamy, że jest to wyzwanie naszych czasów i upewnimy się, że dysponujemy odpowiednimi zasobami, aby to zrobić ”- przekonywał sekretarz stanu.

Poinformował, że kontrola pozycji sił odbywa się pod zarządem prezydenta Donalda Trumpa, w ramach którego USA zmniejszają liczbę żołnierzy w Niemczech z około 52 000 do 25 000.

Zobacz też: Indie kupią od Rosjan samoloty MiG-29

Prezydent Trump spotkał się z krytyką ze strony części państw europejskich po ogłoszeniu redukcji wojsk w Niemczech. Jego krytycy twierdzą, że zwiększy to zagrożenie ze strony Rosji dla Europy. Pompeo nie zgodził się jednak z tym argumentem.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w wyniku gwałtownych starć w dolinie Galwan w himalajskim regionie Ladakh zginęło 20 indyjskich żołnierzy, w tym dowodzący oddziałem piechoty pułkownik. Wcześniej informowano jedynie o trzech ofiarach śmiertelnych, ale potem podano, że 17 ciężko rannych żołnierzy zmarło. Stan 4 innych określany był jako krytyczny.

Źródła w rządzie Indii podały, że Chińczycy ponieśli „proporcjonalne straty”, ale nie oszacowano ich liczby. Według niepotwierdzonych szacunków, straty strony chińskiej rzekomo wyniosły 43 zabitych i ciężko rannych. Zginął miał także chiński dowódca.

Kresy.pl/India.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply